Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

samsung fin

7.04.2020

Samsung е еден од првите големи технолошки гиганти што објави податоци за заработка откако избувна пандемијата од коронавирус.

Во соопштението објавено денес се наведува дека приходите биле 44,9 милијарди американски долари во првиот квартал, што претставува зголемување од пет проценти во однос на истиот период во 2019 година.

Оперативната добивка се очекува да се зголеми за три проценти на 5,23 милијарди американски долари,

Samsung објавува детали за причините за приходите едвај кон крајот на април, но експертите шпекулираат дека растот е предизвикан од фактот дека сè поголем е бројот на луѓе кои работат од дома, а за тоа се потребни компоненти на Samsung.

Сепак, неизбежно е дека компанијата ќе биде погодена од пандемијата поради очекуваниот пад на класичните проблеми со продажбата и синџирот на снабдување, како и финансиската неизвесност. Ова можеби сè уште не се одразува на приходот на компанијата, но многу зависи од тоа колку ќе трае пандемијата.

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Почитувани,

Општина Велес ја известува јавноста дека Градскиот пазар во Велес наместо во вообичаените пазарни денови, отворен е за работа секој ден, од понеделник до недела, од 07:00 до 14:00 часот.

Претходно донесените мерки за Градскиот пазар сè уште се на сила.

Малиот пазар во Нова населба останува затворен за работа, затоа што сè уште не се создадени услови за негово повторно отворање.

Општина Велес упатува апел до сите жители на општината за почитување и придржување кон мерките за превенција и заштита од ширење на Ковид-19 (коронавирус).

Јавното здравје е заедничка одговорност.

Со почит,

Општина Велес

 
   
   
   
   

Најново