Внимавајте: Новиот Андроид вирус се пренесува како наводен апдејт!

Објавено на 31 март, 2021 во 08:11

android1

31.03.2021

Истражувачите кои се занимаваат со безбедност на телефоните, објавија дека постои нов малициозен софтвер Андроид, кој е маскиран во „критичко ажурирање на системот“ и може да преземе целосна контрола врз уредот на корисникот и да ги украде нивните податоци.

Малициозен софтвер е пронајден во апликацијата наречена „Ажурирање на системот“, која треба да се инсталира надвор од Google Play, продавницата за апликации Андроид. Откако корисникот ќе го инсталира, апликацијата се крие и тајно испраќа податоци од уредот на жртвата до хакерите.

Компанијата за заштита на мобилната телефонија „Зимпериум“, која ја откри злонамерната апликација, соопшти дека откако жртвата ќе ја инсталира штетната апликација, телефонот може да се контролира од далечина.

Шпионскиот софтвер може да краде пораки, контакти, обележувачи на прелистувачи и историја на пребарување, да снима повици со микрофон и амбиентален звук и да фотографира со помош на телефонски камери. Злонамерен софтвер исто така ја следи локацијата на жртвата, пребарува датотеки со документи и вади копирани податоци од кешот на уредот.

Оваа апликација, исто така, паметно се крие, но исто така се обидува да избегне снимање испраќајќи делови од фотографии од телефонот наместо цели фотографии, и со тоа не троши голема количина на податоци.

Извршниот директор на Зимпериум, Шридхар Митал изјави дека тоа е веројатно дел од насочен напад.

„Тоа е најсофистицираното нешто што го видовме“, рече Митал, додавајќи дека смета дека е потрошено многу време и напор за создавање на оваа апликација. „Ние веруваме дека има и други вакви апликации и се обидуваме да ги најдеме што е можно побрзо “, вели тој.

Бидејќи истражувачите потврдија дека вирусот е инсталиран надвор од продавницата Google Play, се предлага корисниците добро да проверат пред да инсталираат што било што не е во проверени места, како што се официјалните продавници за апликации, истакнувајќи дека најдобро е да ги чувате апликациите што не се на сигурно места што воопшто не ги инсталираат.

Мите Јаначков

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.