Објавувањето содржина на веб верзијата на Instagram конечно станува возможно

Објавено на 22 октомври, 2021 во 09:44

Кон крајот на јуни, Instagram почна да ја тестира можноста за објавување содржини со помош на веб-прелистувач на компјутери, што деловните корисници на социјалната мрежа го бараат од компанијата со години, бидејќи беа принудени да користат одредени алатки од трети страни за да креираат објави.

-Знаеме дека многу луѓе пристапуваат до Instagram од нивниот компјутер, па за да го подобриме тоа искуство, сега ја тестираме способноста да креираме објави на Instagram преку нивните веб-прелистувачи на компјутери, изјави портпаролката на Facebook, Кристин Паи за Блумберг.

Речиси пет месеци подоцна, во четврток, на 21 октомври, оваа опција конечно ќе стане достапна за сите корисници на Instagram, кои потоа ќе можат да објавуваат содржина на социјалната мрежа од нивниот компјутер со кликнување на иконата + во горниот десен агол.

Покрај тоа, Instagram ја воведе експерименталната функција Collabs, која ќе им овозможи на корисниците да се придружуваат во објавите на Reels или Feed, а според Tech Crunch, има два нови ефекти кои можат да се користат во нивната копија на TikTok – Superbeat и Dynamic Lyrics.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.