Шест совети за поубави и поздрави заби

Објавено на 10 мај, 2022 во 11:33

Насмевката игра голема улога во нашите животи. Освен што е првото нешто што се забележува на нечие лице, смеењето го подобрува расположението и го намалува стресот. Сепак, лошите заби прво ќе ја расипат насмевката, а освен на естетиката, можат негативно да влијаат на здравјето.

Луѓето кои имаат проблеми со забите не сакаат да ги откриваат со широка насмевка, а тоа често предизвикува фрустрации и вознемиреност.

Зошто се важни здравите заби?

Здравствените експерти објаснуваат дека здравите заби се важни не само за убава насмевка, туку и за здравјето и изгледот воопшто.

Имено, забите му даваат облик на лицето. Предните заби се одговорни за тоа што нашите усни се испакнати затоа што без нив би се впиле во лицето. Задните заби загризуваат, но го обликуваат и лицето и спречуваат „рушење“ на вилицата. Тие истакнуваат дека губењето на забите му додава околу десет години на изгледот.

Покрај тоа, негрижата доведува до кариес и расипување на забите, дури и нивно губење, болести на непцата и лош здив.

Бели заби

Белењето на забите е еден од најлесните начини да го подобрите вашиот изглед со минимален напор. Сепак, превенцијата е најдобра, посочуваат стоматолозите.

Тие советуваат да се избегнува храна која остава дамки како кафе, чај и црвено вино. Користете паста за заби дома, но и посетете стоматолог за професионална нега.

Најважна е хигиената

Мијте ги забите најмалку две минути два пати на ден, а пред спиење исчистете ги со конец, советува експерт. Течност за испирање на устата е исто толку добро, но првите две опции се поважни. Стоматолозите истакнуваат да користите паста со флуор затоа што е поефикасна.

Забен конец секој ден и електрична четка за заби

Експертите дури советуваат да ја замените обичната четка за заби со електрична бидејќи подобро и поквалитетно ќе ги отстрани наслагите и бактериските наслаги.

Исправете ги забите

За жал, нема брз лек, а има и такви кои можете да ги пробате дома за да ги исправите забите. Контактирајте со вашиот ортодонт за ова бидејќи искривените заби почесто се расипуваат и создаваат повеќе проблеми.

Редовно одите на стоматолог

Редовното одење на стоматолог ќе спречи влошување на некои системски орални заболувања. Стоматологот ќе забележи некои знаци на болест кои може да ги пропуштите, а некои знаци може да спречат формирање на орални тумори.

Избегнувајте лоши навики

Луѓето ги оштетуваат забите на многу начини, но важно е да се следи само еден принцип. Рецептот за расипување на забите се ниските pH вредности, а храната што доведува до таква киселост во устата се шеќерите, киселата храна и алкохолот. Тие најмногу го поддржуваат развојот на бактерии во устата кои ја уништуваат глеѓта, предизвикуваат болести на непцата и темни заби. Шеќерите вклучуваат и чипс и други закуски, слатки, разни пијалоци, десерти пишува Eat This.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.