Тајконаутите во вселената ги извршуваат планираните задачи

Објавено на 12 јули, 2022 во 14:07

Трите тајконаути на кинеската мисија Шенжу-14 се во орбитата цел месец, а различни задачи непречено напредуваат како што беше планирано.

Откако влегоа во комплексот вселенски станици, тие веќе го завршија поставувањето на околината на екипажот во главниот модул, уредувањето на материјалите и проверката и тестирањето на вселенските одела.

Кинеските тајконаути се во добра состојба и ги извршуваат планираните експерименти еден по друг.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.