Твитер погрешно ги броел дневните активни корисници три години наназад

Објавено на 10 мај, 2022 во 11:43

Твитер три години по ред го прецени бројот на дневни корисници на својата услуга, броејќи до 1,9 милиони корисници повеќе секој квартал. Грешката се случи затоа што Твитер ненамерно изброи повеќе сметки како активни кога сите беа врзани за еден корисник, дури и ако не беа сите во употреба. Овие неточни бројки за употреба се дадени за Q1 2019 до Q4 2021.

Ова не е прв пат Твитер да објавува неточни податоци

Ова, некако, не е првпат Твитер „случајно“ да фалсификува бројки. Во текот на 2017 година, Твитер го прецени својот број на корисници за околу еден милион до 2 милиони корисници во текот на три години. Повторена грешка беше откриена во објавата за заработка на Твитер за првиот квартал од 2022 година.

Ажурираните бројки се следни: Твитер сега има 229 милиони корисници на ден, што е сепак за 10 милиони повеќе, дури и од надуената бројка од последниот квартал. Ова е голема грешка, со оглед на тоа што моментално се разговара за Twitter да стане приватна компанија, а доколку тоа се случи, Twitter повеќе нема да мора јавно да ги споделува овие бројки.

Твитер објави оперативна загуба од 128 милиони долари со приход од 1,2 милијарди долари, и двете во согласност со сопствените упатства за тековниот квартал. Приходите се зголемени за 16 отсто во однос на претходната година. Во понеделникот, Твитер ја прифати понудата за откуп од Илон Маск, согласувајќи се да му даде контрола над компанијата за 44 милијарди долари. Се очекува бизнисот да биде затворен кон крајот на оваа година.

Поради чекањето за продажба, Твитер објави дека ќе престане да дава насоки за неговата изведба и да ги повлече сите претходно поставени цели.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.