Витамини и минерали неопходни за сјајна кожа, коса и нокти

Објавено на 11 август, 2021 во 10:19

Многу луѓе се чувствуваат постојано уморни. Честопати чувствуваме дополнителен стрес, па затоа и нашето тело страда најмногу. Покрај тоа што не водиме доволно грижа за исхраната, лошиот начин на живот почнува да влијае на нашата кожа, коса и нокти.

Токму поради тоа е важно дополнително да се грижиме за себе и за нашето здравје. Во спротивно, тоа ќе влијае на нашиот изглед, па косата ќе го изгуби својот сјај, ноктите ќе ослабнат, а кожата ќе биде бледа и сува.

За да го спречиме сето ова, треба да го зголемиме внесувањето на одредени витамини и минерали, а оние што ќе ни помогнат да имаме убава коса, јаки нокти и здрава кожа се, пред сè, витамин Ц, цинк и комплекс витамини Б.

Витаминот Ц се користи за да се ослободиме од хронична исцрпеност и замор. Антиоксиданс како витамин Ц, исто така, обезбедува заштита од слободните радикали и може да го забави процесот на стареење. Исто така, витаминот Ц игра голема улога во производството на колаген, кој е клучен за здравата кожа.

Кога станува збор за цинк, на телото му треба за да изврши многу биолошки процеси, вклучително и производство на протеини во ноктите и косата, што придонесува за нивното здравје.

Покрај тоа, комбинацијата на цинк и витамин Ц ги поддржува и зајакнува функциите на имунитетниот систем, но исто така го забрзува процесот на регенерација на клетките. Исто така, оваа комбинација придонесува за нормално производство на колаген и ја зголемува еластичноста, како и го зајакнува интегритетот на кожата, косата и ноктите.

Витамини од групата Б се важни и за одржување на здрава кожа, коса и нокти. Тие ѝ помагаат на кожата да остане убава и здрава, ноктите да бидат цврсти, а косата да биде мека и сјајна. Иако правилната и урамнотежена исхрана може да обезбеди доволен внес, често е потребен додаток на витамин Б. Проблемите со косата, кожата и ноктите исто така можат да укажат на недостаток на витамини од групата Б. Со доволен внес на витамин Б, можеме да избегнеме некои вообичаени проблеми, како што се кршливи нокти.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.