Во Австралија откриено најголемото растение во светот (видео)

Објавено на 3 јуни, 2022 во 10:48

Научниците  го открија најголемото познато растение на Земјата долж австралискиот брег, морска трева која се протега на речиси 180 километри и е околу три пати поголема од Менхетен, а резултатите од истражувањето беа објавени во Proceedings of the Royal Society B.

Преку генетско тестирање, научниците утврдија дека голема подводна билката во Западна Австралија е всушност едно растение.

Се верува дека се шири од едно семе најмалку 4.500 години.

Морска трева зафаќа околу 200 квадратни километри, изјавија истражувачите од Универзитетот во Западна Австралија, пренесува Би-Би-Си.

Тимот случајно наиде на откритие во заливот Ајкула , околу 800 километри северно од Перт.

Целта на научниците била да ја утврдат генетската разновидност на видот – позната и како „трева лента“, која обично се наоѓа по делови од австралискиот брег.

Истражувачите собраа пука од целиот залив и тестираа 18.000 генетски маркери за да добијат „отпечаток“ од секој примерок.

Тие имаа за цел да откријат колку растенија ја сочинуваат ливадата.

„Бевме воодушевени од одговорот – имаше само еден!“, рече Џејн Еџлоу, главен автор на студијата.

„Тоа е тоа, само едно растение се прошири на 180 километри во заливот Ајкула, што го прави најголемото познато растение на Земјата“.

Растението е исто така исклучително во својата издржливост, бидејќи растело на локации низ заливот во многу различни услови.

„Се чини дека е навистина отпорен, толерира широк опсег на температури и соленост, како и екстремно високи количества светлина, што, сите заедно, би било многу стресно за повеќето растенија“, рече д-р Елизабет Синклер, една од истражувачите.

Овој вид на морска трева главно расте како тревник со брзина до 35 см годишно. Затоа, истражувачите процениле дека биле потребни 4.500 години за да се прошири до сегашната големина.

Истражувањето е објавено во Proceedings of the Royal Society B..

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.