Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Испробајте ја ова вкусна и топла напивка која ќе Ве стопли и ќе помогне да и се спротивставите на настинката и на вирусите.

Еден ѓумбир

1 литар вода

неколку лажици мед

1 лимон

Подготовка:

Излупете го ѓумбирот и сечете го на тенки парчиња. Ставете го ѓумбирот во тенџерето и прелејте го со вода, па ставете го ѓумбирот да се вари околу 15 до 20 минути на умерена температура. Потоа тргнете го од огнот и оставете го да поседи уште 5 минути. Одвојте го ѓумбирот од течноста, во течноста додадете мед и лимон по Ваша желба и пијте дури е топло.

Причини зошто би требало да ја пиете напивката од ѓумбир се:

Го зајакнува телото и имунитетот

Го забрзува закрепнувањето доколку сте болни

Ја намалува мачнината и нервозата во желудникот

Позитивно делува на нервниот систем

Ја поттикнува пробавата и работењето на цревата, па ја намалува надуеноста

Ја поттикнува циркулацијата

Ќе Ве стопли подобро од најдебелото есенско ќебе

 

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

E baner

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/10/2019 година.

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/10/2019 година.