Ослабете три килограми за една недела

Објавено на 9 јануари, 2016 во 15:13

Ако сметате дека имате 3-4 килограми вишок, можете да се обидете да ги намалите на следниве 5 начини без гладување:

1. Две чаши вода пред секој оброк

Секој пат пред да седнете да јадете испијте 2 чаши вода. Оваа количина течност, 15 минути пред јадењето ќе ви го забрза метаболизмот, храната ќе се вари правилно и нема да се претвори во масни наслаги.


2. Млака вода пред појадок

Секогаш можете да го пробате ефикасниот утрински детокс, односно на гладен стомак да испиете една млака чаша вода со лимон и малку мед.


3. Кефир со ленено семе за појадок

Ваквиот појадок ќе ви помогне да ги исчистите цревата и да ја сочувате цревната микрофлора.


4. Добро џвакајте ја храната

Ова и не е некоја голема тајна, но често пати во брзање го забораваме правилото. За храната да не се претвори во масни наслаги, секој залак џвакајте го 20-30 пати.


5. Цимет и мед против масните наслаги

За ефикасно елиминирање на масните наслаги, направете пијалак од цимет и мед. Во 200ml врела вода ставете ½ лажичка цимет во прав и 1 лажичка мед.

Половина шолја испијте пред спиење, а другата половина покријте ја и оставете ја во фрижидер за следното утро.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.