Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Што можете да направите ако вие  воспалено грлото ?

За брзо делување обидете се со старинскиот лек,солена вода. Солта делува како антиспетик. Истопете половина лажиче сол во чаша топла вода,измијте го грлото и плукнете. Повторете до четири пати на ден. Можете да го плакнете грлото со сода бикарбона и вода.

Ставете сад со вода на радијаторите или набавете навлажнувач за воздух. Влагата во ќе ви помогне грлото да не ви биде суво.

Престанете да пушите. Димот од цигарите ја иритира слузницата на грлото.

Дишете низ нос а низ уста. Тоа е природен начин за до навлажните зракот кој го вдишувате.

Ако често имате проблеми со воспалено грло купете нова четкичка за заби. Бактериите кои се собираат на неа можат повторно да ве заразат.

Витамините Ц и Е,минералите цинк и магнезиум,лук,ѓумбир и шитаки печурката се само дел од изборот кој го имате на располагање.

Мед додадете во чаша врела вода или растителни чаеви.

Врела лимонада со мед исто така може да ја олесни болката. Комбинирајте сок од половина лимон со топла вода.

Земете витамин Ц,овој витамин ќе ви помогне да го зајакнете имунолошкиот систем и да ја подобрите борбата со инфекцијата.

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

С О О П Ш Т Е Н И Е  З А  Ј А В Н О С Т

           

Општина Велес ја информира јавноста дека, првото авионско тертирање против комарци ќе го изврши на ден 07 јуни (недела) 2020 год. во периодот од 05.00 до 06. 30 часот. Доколку временските услови не дозволуваат авионско прскање истото ќе се изврши наредниот ден, 08 јуни (понеделник) 2020 год.

Границата, на третирањето е: Езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино село низ Велес, се до вливот на реката Бабуна и с. Горно Караслари. На запад границата започнува од населбата Превалец, преку населбата Керамидна кон фабриката „Киро Ќучук“ и с. Горно Оризари.

Со третирањето ќе биде опфатено целото градско и приградско подрачје, како и целото течение на реката Вардар на овој потег. И оваа година ќе се третира рекреативниот центар Езеро Младост со непосредната околина.

Се известуваат пчеларите во времето на третирање и 3-4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши третирањето врз безбедноста на пчелните семејства.

 
   
   
   
   

Најново