Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Тегавецот е многу распространета билка, во нашите краишта има повеќе од 20 вида на тегавец, а расти готово секаде каде е погодна почвата.

Разликуваме машки и женски тегавец, а женскиот тегавец е лековит. За лекување се користи во главно свеж или сув лист кој се бери додека билката цути, а коренот може да се вади во текот на цела година. Листот на тегавецот е богат со танини, пектини, витамин Ц, лимонска киселина, фитонциди …

 

Ги спречува различни воспаленија на кожата и слузокожата, зголемува лачење во белите дробови, што го олеснува искашлувањето, поради што често може да се најде во составот на шурупот за искашлување. Поред тоа го намалува зачестеното мокрење и поволно делува на проблемите во органите за варење, пролив, грчеви, чирот на дванаестопалечното црево и желудникот.

Доколку имате гребнатини, убоди од инсекти или потекување на кожата тегавецот е прва помош за таквите проблеми. Едноставно земете ливче тегавец, малку протријте помеѓу прстите да се раздвижат соковите, ставете на болно место и добивте моментални мелем. Сокот од листот на тегавецот успешно ги отстранува акните и митесерите.

Направете сируп од тегавец за чистење на крвта и зајакнување на имунитетот .

Се што треба да направите е да две полни лажици листови на тегавец сомелете во блендер со малку вода, додадете 300 грама шеќер, 250 грама мед и варете на тивок оган додека шеќерот не се стопи и шурупот не се згусни. Додека е жежок, шурупот прелејте го во стаклено шишенце. Чувајте го во фрижидер и пијте по една лажица пред секој појадок.

За искашлување, прелејте лажица лист од тегавец со малку жешка вода, оставете да поседи и пијте веднаш наутро, една шолја и уште две во текот на денот.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Rontis oglas 2

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 06/03/2020 година .

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 25/02/2020 година .

 
   
   
   
   

Најново