Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Доколку буквално ни еден ден не може да помине без кафе, изгледа дека станавте зависник од кофеинот. Знаеме дека кафето е вкусно, но може да биде штетно доколку се консумира во преголеми количества.

Дали знаевте дека премногу кофеин во текот на денот може да Ве направи да бидете мрзоволни и нервозни? Па тогаш како да се детоксирате од ова навика? Во зависност од количеството на кофеинот кој го внесувате во себе на дневна база, првите промени би требало да почнете да ги чувствувате веќе по 7 – 10 дена.

1. Пијте многу вода

Вода, посебно веднаш по будењето, е сјаен начин да го подигнете нивото на енергијата. При тоа зборуваме само за чаша вода или две непосредно по станувањето, а резултат – налет на енергија – би требало да биде видлив веднаш.

2. Зелен чај

Заменете го кафето со зелениот чај, затоа што тој исто така содржи кофеин , но во помали количества. Исто така, утринското пиење на шолја чај, ќе го замени ритуалот на пиењето на кафе.

3. Светлост

Одржувајте го Вашиот работен простор проветрен и со што повеќе светлина. Општо е познато да светлоста му помага на телото да разбере дека е време за будење.Поточно, светлоста на Вашиот мозок му помогне да се разбуди, дури и без кофеин.

4. Раздвижете се

Како најдобро да го надополните падот на енергијата, кој секако ќе го имате? Најдобар начин е вежбањето. Доколку немате доволно време, битно е да започнете ден со било какво движење, како например пешачење до работното место, што немора да биде по целиот пат.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Rontis oglas 2

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 06/03/2020 година .

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 25/02/2020 година .

 
   
   
   
   

Најново