Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Сите знаеме дека движењето е добро за нас, но можеби е уште по интересно фактот дека тоа може да не подмлади и до 9 години. Научниците веќе со години се мачат да ја откријат волшебната формула за продолжување на животот и младоликиот изглед. Во едни истражувања забележале дека одговорот на ова прашање се наоѓа во теломерот ( физичките краеви на хромозомите кои се скратуваат со секое делење на клетките и се показатели на стареењето на организмот ).

Телесните вежби кои доведуваат до интензивно загревање на телото и кое се спроведува барем 3 часа секоја недела има поголемо влијание на должината на телометарот и младоликиот изглед, за разлика од неактивноста пред телевизорот. Тестирање се одвиваше на група млади луѓе, кои беа замолени да три недели ништо не работаат физички, односно да одмараат. Само три недели на физичка неактивност доведоа до поголеми физиолошки промени кај испитаниците, зголемување на крвниот притисок, капацитетот на срцето е помал, поголемо протекување на маснотиите доведуваат до побрзото стареење. Постои решение, само е потребно малку дисциплина, желба и мотивација.

Вежби за сила:  со стареењето се намалува мускулната маса. Подигањето на теговите и други видови на вежби со надворешното оптоварување се важни за одржување на здраво и витално тело.

Енергетски вежби: азиската традиција зборува за поврзаноста на енергија, вежбите и стареењето. Така на пример вежбитекои се презентираат за превенција на стареење се Tai Chi и Qi Gong вежби. Овие вежби вклучуваат низ на бавни движења во потполна синергија со дишењето. Во тие вежби, правилното дишење е важно за оксидација на телото и спречува губење на калоген и прераното стареење.

Јога вежби:  за јога многу знаеме, затоа не потребно да објаснуваме за незините позитивни ефекти, техники на дишење и релаксација за одржување на менталното здравје.

Ако можеби до сега успешно ги избегнувавте било каков вид на вежбање, време е да размислете дали навистина сакате да за неколку години изгледате постаро отколку што сте.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Rontis oglas 2

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 06/03/2020 година .

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 25/02/2020 година .

 
   
   
   
   

Најново