Кантарионово масло од дома

Објавено на 18 февруари, 2016 во 08:58

Кантарионовото масло е единствено што се подготвува од свежо растение,ви требаат 100 г цветови на литар масло. Најдобро е маслиновото. Оставете ги цветовите да отстојат преку ноќ, а потоа:

Ставете ги во стаклено шише и прелијте ги со маслото.Прекријте го шишето со газа и врзете ја со ластичка.Оставете да отстои 40 дена на сонце,потоа добро исцедете го маслото со цвеќето низ газата и притиснете ги цветовите за да пуштат од маслото што го впиле.Соберете го во темни шишенца и затворете ги убаво.Не оставајте го маслото да стои во фрижидер.

Квалитетното кантарионово масло има темна црвена боја.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.