Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Природниот сок од портокал е извор на здравје и убавина. Ви ги откриваме добрите страни на овој пијалак поради коиби требало да го пиете секојдневно.

Портокалот е богат со витамин Ц кој го зајакнува имунитетот и штити од настинки и грип. Пороткалот го намалува холестеролот и крвниот притисоки ја прави кожата здрава и убава. Благодарение на лимоноидот,соединението кое го содржи,портокалот го намалува ризикот од појава на рак на устата,кожата,градите,дојките,желудникот и дебелото црево.Освен тоа ја поттикнува работата на системот за варење и помага кај затвор.

Пороткалот е важно да се изеде веднаш по лупењето. Дали го јадете или цедите витмаин Ц брзо ги губи своите својства ако долго време е изложен ан водух. Во сокто од портокал немојте да додавате шеќер а ако се одлучите за сок од продавница проверете ја неговата содржина и количина на шеќер. Но кога и да сте во можност потрудете се самите да си подготвите природен сок од портокал.

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

С О О П Ш Т Е Н И Е  З А  Ј А В Н О С Т

           

Општина Велес ја информира јавноста дека, првото авионско тертирање против комарци ќе го изврши на ден 07 јуни (недела) 2020 год. во периодот од 05.00 до 06. 30 часот. Доколку временските услови не дозволуваат авионско прскање истото ќе се изврши наредниот ден, 08 јуни (понеделник) 2020 год.

Границата, на третирањето е: Езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино село низ Велес, се до вливот на реката Бабуна и с. Горно Караслари. На запад границата започнува од населбата Превалец, преку населбата Керамидна кон фабриката „Киро Ќучук“ и с. Горно Оризари.

Со третирањето ќе биде опфатено целото градско и приградско подрачје, како и целото течение на реката Вардар на овој потег. И оваа година ќе се третира рекреативниот центар Езеро Младост со непосредната околина.

Се известуваат пчеларите во времето на третирање и 3-4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши третирањето врз безбедноста на пчелните семејства.

 
   
   
   
   

Најново