Добри причини за секојдневно пиење на сок од портокал

Објавено на 19 февруари, 2016 во 09:10

Природниот сок од портокал е извор на здравје и убавина. Ви ги откриваме добрите страни на овој пијалак поради коиби требало да го пиете секојдневно.

Портокалот е богат со витамин Ц кој го зајакнува имунитетот и штити од настинки и грип. Пороткалот го намалува холестеролот и крвниот притисоки ја прави кожата здрава и убава. Благодарение на лимоноидот,соединението кое го содржи,портокалот го намалува ризикот од појава на рак на устата,кожата,градите,дојките,желудникот и дебелото црево.Освен тоа ја поттикнува работата на системот за варење и помага кај затвор.

Пороткалот е важно да се изеде веднаш по лупењето. Дали го јадете или цедите витмаин Ц брзо ги губи своите својства ако долго време е изложен ан водух. Во сокто од портокал немојте да додавате шеќер а ако се одлучите за сок од продавница проверете ја неговата содржина и количина на шеќер. Но кога и да сте во можност потрудете се самите да си подготвите природен сок од портокал.

 

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.