Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Дали сте пробале свежо исцеден сок од црвена зелка ? Ако не сте, знајте дека сте пропуштиле многу! За разлика од сокот од обична зелка, кој може да е горчлив, сокот од црвена зелка е сладок и има исклучителни здравствени придобивки за организмот.

Во сокот од црвена зелка се содржат моќни антиоксиданти и антинфламаторни лекови, кои играат важна улога за здравјето на крвотокот, го намалуваат холестеролот, потиснуваат прекумерното секретирање на жолчен сок и формирањето на слуз во цревата. Млечната киселина во сок од црвена зелка дури ја чисти згурата по дебелото црево и ја стимулира детоксикацијата.

Сокот од црвена зелка помага не само на кардиоваскуларниот систем. Тој е корисен за дигестивниот систем, ефикасен е во превенција на ракот и ги штити бубрезите од акутни и хронични заболувања.

Како да си приготвите корисен сок од црвена зелка:

3 сливи
¼ црвена зелка
2 страка целер
1 портокал

Измијте ги сите производи многу темелно. Извадете ги семките и излупете ги портокалите. Исечете ја зелката. Стегајќи сок од производите со помош на преса за сок или соковник (во зависност од тоа со што имате).

Промешајте и уживајте во извонреден вкус и неверојатни здравствени придобивки.

Сините сливи содржат супстанции, кои се борат со слободните радикали и супресанти за стареењето на клетките. Во нив има уште витамин А, кој ја храни кожата, ги чисти токсините и ја штити усната шуплина од инфекции.

Целерот е многу богат со растителни влакна, корисен за варење, детоксикацијата, контролирање на метаболизмот.

Портокалот е врвен извор на витамин Ц, Б6, А, Е. Во него се содржат уште железо, магнезиум, калциум, калиум и цинк.

Цвеклото пак содржи едни од најмоќните антиоксиданси кои помагаат за здравјето на црниот дроб, бубрезите и се бори со ракот на кожата.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

О Г Л А С

                        за избор на 20 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1. да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.

            II.За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III.Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство,

      -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање).

            IV.Пријавата со потребните документи да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                   ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС

 
   
   
   
   

Најново