Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Проширените вени и пукнатите мали крвни садови се не само козметички дефект, тие можат и да се болни. Најчесто се предизвикани од долготрајно стоење или седење, што ја нарушува нормалната циркулација.

Многу жени страдаат од испукани крвни садови и проширени венички и капилари. Против нив има некои ефикасни природни методи кои можат да ги олеснат болката, тежината во нозете и да ја намалат видливоста на проширените садови.

 

Јаболков оцет

Јаболковиот оцет е целосно природен производ, кој силно се намалува тежината во нозете, болката и видливоста на вените. Тој има својство да ја подобрува циркулацијата. Отокот исчезнува и нозете се чувствуваат пак витални и енергични.
Правете масажи вечерно време со јаболков оцет. Можете исто така да разредите по 2 лажици оцет во чаша вода и да ги пиете пред спиење. Така ќе нападнете проширените вени однадвор и одвнатре.

Црн пипер

Лутата пиперка е вистинско чудо од природата. Тој е многу богат со флавоноиди и витамин Ц, кои ја стимулираат циркулацијата и ја намалуваат непријатноста. Тој не само што ја намалува видливоста на проширените вени, но и го ублажува отокот, сериозноста и чувството за преоптоварување на крвните садови.
Промешајте 1 супена лажица црн пипер во чаша вода и правете масажа со растворот наутро и навечер. Јадењето на пиперки исто така ќе ви се одрази добро, бидејќи тој има голем број на бенефиции за целокупното здравје.

Маслиново масло

Масажите со маслиново масло имаат неверојатни бенефиции за уморни нозе со проширени вени. Маслиновото масло има својство да го намалува воспалението, да ја потиснува болката и да ги негува крвните садови во длабочина. Таа е богата со витамин Е, кој делува благотворно на вените и капиларите.

Хамамелис
Хамамелисот е моќна билка со зацврстувачки својства во однос на крвните садови. Таа го стимулира производството на колаген, кој е исклучително важен за еластичноста и цврстината на ѕидовите на крвните садови.

Магдонос
Магдоносот е многу богат со антиоксиданси и витамин Ц, кои го инхибираат воспалението во садовите и ги зајакнуваат ѕидовите и на тој начин ги ублажуваат симптомите. Масирајте ги нозете со напивка од свеж магдонос секоја вечер.

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

О Г Л А С

                        за избор на 20 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1. да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.

            II.За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III.Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство,

      -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање).

            IV.Пријавата со потребните документи да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                   ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС

 
   
   
   
   

Најново