Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

vino fin

Во лето сонцето е многу силно и ризикот од изгореници на кожата, оштетување и рак се зголемува драстично. Употребата на крем за сончање е задолжителна кога се изложуваме на сонце подолго време.
Но, има и некои пијалоци кои имаат докажано заштитно својство. Кои се тие?

zelencaj fin

Зелен чај

Зелениот чај има многу корисни својства во различни здравствени аспекти. Може да не ви се верува, но тој заштитува и од штетните UV-зраци.
Истражување објавено во The Journal of Nutrition констатира дека жените кои пијат по 4 чаши зелен чај на ден во тек на 12 недели имаат до 25% помал ризик од рак на кожата, пишува eatingwell.com.
Покрај тоа, зелениот чај тера кожата да изгледа помлада и посвежа поради присуството на антиоксиданси во него. Тоа се солидни причини да пиете од корисниот пијалок почесто, особено во лето.

kafe fin

Кафе

Кафето во големи количини има спротивен ефект, но сепак е важно да се знае дека тоа има својства кои ја штитат кожата од штетните сончеви зраци.
Друго истражување од 2011 година, спроведено во Harvard Medical School утврдува декалуѓето кои редовно пијат кафе имаат помал ризик од развој на базалните-клеточен карцином. Овој вид на рак е еден од најчестите видови на рак на кожата и е силно прогресивен и смртоносен.
Луѓето кои пијат по 2-3 шолји кафе на ден имаат до 20% помал ризик од развој на овој вид рак.

vino fin

Црвено вино

Црвеното вино е корисно за кардиоваскуларниот систем. Тоа помага за намалување на холестеролот, а антиоксидансите во него се борат со малигните процеси во организмот.
Црвеното вино е корисно и во заштитата од ултравиолетовите зраци. Антиоксидантите во него придонесуваат и во борбата со оксидирачки процеси во клетките на кожата, забрзувањето на развојот на туморските клетки.

Во прилог појавата на брчки и фини линии се намалува. Кожата изгледа помлада и посвежа.

Важно е да се напомене дека не треба да се потпирате само на пијалаци за заштита од сонцето. Задолжително е да се користат редовно и кремови за сончање. Пијалаците се само дополнување во грижата за кожата.

Поврзани вести

E baner

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

10 (десет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/11/2019 година.

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Република Македонија - Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 30/11/2019 година .

Најново