Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

kosa fin

Најсигурниот начин да се справите успешно е не само да се консултирате со лекар, но и да започнете превентивни мерки.

Има некои прилично добри совети, чија примена во секојдневната рутина не бара којзнае какви напори, а и сепак дава гаранција дека нема да мора да се види убавата коса по четката или чешелот.

Ги споделуваме со вас најефикасните методи кои треба да ги пробате, без разлика дали го имате овој проблем или не. На крајот на краиштата, нема да ви наштетат.

1. Масирајте ја косата

Ако го масирате секој ден скалпот за неколку минути, тоа ќе ја стимулира циркулацијата на крвта. На овој начин ќе се задржат фоликулите на косата активни и ќе ја намалите веројатноста за паѓање на косата. Користете маслиново или кокосово масло и откако ќе нанесете, оставете да делува неколку минути.

2. Природни состојки

Колку и да ви се чини чудно, лукот има многу силно дејство против козметичкиот проблем. Можете да користите една чешне со кое да ќе го поминете скалпот. Ако ова ви се чини премногу невозможно, пробајте со сок од ѓумбир. Исплакнете ја косата и оставете една ноќ пред да измиете со шампон.

3. Не чешлајте влажна коса

Најдобро е да ја избегнувате четката во косата додека косата е сѐ уште влажна. На овој начин ги намалувате шансите за премногу голема тензија, што може да бидат причина за губење на косата.

4. Домашна бања

За да се третирате во домашни услови, но и да биде корисно за косата, измешајте неколку капки маслиново масло со топла вода и потопете крпа во смесата. Завиткајте околу главата и оставете да отстои некое време.

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Најново

АПЕЛ ЗА ПОМОШ НА СЕМЕЈСТВОТО МАНЕВИ

На 20 декември 2019 година во пожарот што изби во комплексот Варналиите, во Велес, на улица: „Јован Наумов Алабакот“ целосно е оштетена и куќата со реден број 10 на семејството Маневи во која живееја Љубица и Бојан. Огнот ги пеплоса покуќнината, мебел, технички апарати и гардероба. Тие немаат каде да живеат. Засега се згрижени кај роднини. На Љубица и Бојан им е потребна граѓанската помош и поддршка. Граѓани, да му покажеме на ова семејство, дека не е само во загубата на имотот. 

Пред и за време на новогодишните и божикни празници, секој од Вас колку што може нека донира на сметка 210-5016284563-22, депонент НЛБ Тутунска Банка АД Скопје. Сопственик на сметката е Манева Љубица со живеалиште на ул. Јован Наумов Алабакот број 10 во Велес. Број на повикување за физички лица е 289, за правни лицае 262, со назнака донација.

За добронамерните граѓани надвор од Македонија уплатите можат да се вршат на IBAN Code MK7210501628456322, SWIFT TUTNMK22.