Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

smokvi fin

Покрај тоа што со својот вкус ни ги развеселува непцата, смоквите се многу здрави. Преполни се со здрав влакна, витамини и минрали, а нивната употреба во лековити цели има долга историја.

Природни шеќери

Смоквите се овошје со единствен вкус, слатки се и имаат интересна структура, полни со крцкави семки. Свежите смокви се деликатни, затоа често се сушат и од нив се прават џемови и слатка.

Богати се со природни шеќери, минерали и впивачки влакна. Минералите кои преовладуваат во ова овошје се калиум, калциум, магнезиум, железо и бакар. Тие се многу богат извор на антиоксиданси, витамини А и Ка и го подобруваат здравјето на организмот.

Смоквите се препорачуваат како делотворно, природно лаксативно средство поради количината влакна која ја содржат. Повеќето од нас во исхраната користат повеќе натриум што води до недостаток на калиум, а нерамнотежата меѓу овие два минерали може да доведе до повишен крвен притисок.

Исхраната богата со овошје и зеленчук, меѓу кои и смоквите, по природен пат може да го зголемат нивото на калум и со тоа влијаат на снижување на крвниот притисок.

Добри бактерии

Заради диеталните влакна, смоквите може да бидат вистинска посластица доколку сте на диета и сакате да изгубите неколку килограми. Храната погата со влакна обезбедува ситост и ја спречува гладта и желбата за слатки. Смоквите покрај тоа, собржат и пробиотици кои ги поддржуваат постоечките бактерии во организмот и со тоа влијаат добро на дигестивниот систем.

Ова овошје е богато со калциум, минерал кој го одржува здравјето на коските. Количините калиум пак, може да го спречат излачувањето на калциум низ мокрачата предизвикано од внесување повеќе сол. Сето тоа го намалува ризикот од остеопороза.Sve to smanjuje rizik od nastanka osteoporoze.

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Најново

АПЕЛ ЗА ПОМОШ НА СЕМЕЈСТВОТО МАНЕВИ

На 20 декември 2019 година во пожарот што изби во комплексот Варналиите, во Велес, на улица: „Јован Наумов Алабакот“ целосно е оштетена и куќата со реден број 10 на семејството Маневи во која живееја Љубица и Бојан. Огнот ги пеплоса покуќнината, мебел, технички апарати и гардероба. Тие немаат каде да живеат. Засега се згрижени кај роднини. На Љубица и Бојан им е потребна граѓанската помош и поддршка. Граѓани, да му покажеме на ова семејство, дека не е само во загубата на имотот. 

Пред и за време на новогодишните и божикни празници, секој од Вас колку што може нека донира на сметка 210-5016284563-22, депонент НЛБ Тутунска Банка АД Скопје. Сопственик на сметката е Манева Љубица со живеалиште на ул. Јован Наумов Алабакот број 10 во Велес. Број на повикување за физички лица е 289, за правни лицае 262, со назнака донација.

За добронамерните граѓани надвор од Македонија уплатите можат да се вршат на IBAN Code MK7210501628456322, SWIFT TUTNMK22.