Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

stareenje fin

Научете како да одржувате оптимално ниво на хормоните и вашата кожа, коса и нокти ќе ви бидат благодарни.

Научниците тврдат дека нашето тело синтетизира околу сто хормони, а шест од нив се важни за женската убавина. Тие придонесуваат за еластичност на кожата, зачувување на вашата младост, па дури и придонесуваат за добро расположение. Сепак, од непознати причини, понекогаш нашето тело не успева да ги произведе доволно, така што нивоата на хормоните се намалуваат и лицето почнува да старее премногу брзо. Добрата вест е дека постојат сигурни методи за воспоставување хормонска рамнотежа.

1. Естроген
Естрогенот влијае на клетките на фибробластите да произведуваат колаген и еластин. Кога нивото на овој хормон се намалува, се појавуваат брчки, овалниот облик на лицето станува нерамномерен, а градите стануваат опаднати. Сепак, не станува збор само за кожата -колку е помало нивото на естрогенот, телото се троши побрзо.

Како да се подигне нивото на естроген?
Храна: млеко од соја, кафеав ориз, ленено семе, свеж зеленчук и овошје. Научниците тврдат дека производите од месо го потиснуваат производството на естрогенot, поради што е подобро да се намали потрошувачката на животински протеини.
Козметика: Особено креми кои содржат фитоестрогени. На пример, серумите и кремите со коренот на млечните производи се борат против стареењето, бидејќи содржат ликуритигенин – антиоксиданс кој го стимулира производството на колаген.
Додатоци: Фитоестрогените се продаваат како додатоци во исхраната во форма на црвена детелина, оригано и чимичифуге. Иако не се хормонални лекови, сепак треба да се консултирате со лекар пред да ги земете.

2. Хормон на раст – соматотропин
Луѓето имаат тенденција да добијат соматопауза со возраста – состојба кога нивото на хормонот за раст во крвта почнува да опаѓа. Кога нивото на соматропин е намален, мускулите се намалуваат, додека мастите и брчките почнуваат да се појавуваат во прекумерни количини, расположението се влошува и издржливост се намалува. Познати личности од Холивуд често почнуваат да внесуваат хормон за раст, сепак, овој метод има многу непријатни несакани ефекти, како што се оток, главоболка, па дури и неконтролиран раст на коските и на внатрешните органи.

Како природно да го зголемите нивото на хормонот на раст?
Физичка активност: Одење со брзина од околу 4 километри на час, вежби со тегови (10-15 повторувања за секоја рака). Подобро е ако на тренингот му претходи аеробно вежбање, потоа работа со тегови, и на крај пешачете. Се разбира, пешачење надвор е најдобра опција.
Промени на температурата: Посета на сауни или наизменично туширање со топла и ладна вода го стимулира производството на хормонот на раст.
Спортски додатоци: Гама-аминобутерна киселина (GABA) го подобрува спиењето и го зголемува нивото на соматотропин.

3. DHEA (Dehydroepiandrosteron)
DHEA е хормон кој работи смирувачки и е ефикасен против стареењето. Но, всушност нашето тело го произведува само до 30-годишна возраст. Откако мускулниот тон почнува да опаѓа, крвните садови стануваат кревки, а кожата ја губи еластичноста.
Како да го подигнете нивото по природен пат?
Вклучете ги здравите масти во вашата исхрана: нашето тело произведува DHEA со помош на нив. Ореви, семе, масна риба и авокадо содржат есенцијални полинезаситени масни киселини.
Јадете протеини за доручек: Тие помагаат во борбата против промените во расположението и го стабилизираат нервниот систем на самиот почеток на денот.

4. Мелатонин
Мелатонин ги регулира нашиот секојдневен ритам. Со други зборови, тие го информираат телото дека е време за одмор. Сите процеси за обновување на клетките се одвиваат за време на спиењето и ако сонот е нарушен, луѓето почнуваат да стануваат премногу рано. Недостатокот на мелатонин доведува до брчки, губење на косата и формирање на пигментни дамки.
Како да се подигне нивото на мелатонин?
Храна: Мелатонинот се наоѓа во банани, домати, ориз и пченка.
Алкохолот, пушењето и кофеинот имаат ефект на контраиндикација. Кога сето ова се консумира, производството на овој хормон престанува. Некои лекови, како што се бета-блокатори, хипнотици и антиинфламатори имаат ист ефект.
Додатоци во исхраната: Мелатонин може да се зема како таблети – и се продава во аптеките. Некои експерти тврдат дека треба вештачки да го вратиме дефицитот на мелатонин по 35-годишна возраст. Во секој случај, прво консултирајте се со вашиот лекар.

5. Кортизол
Високото ниво на стрес хормонот – кортизол доведува до предвремено стареење. Во зависност од типот на кожата, негативниот ефект на кортизол се манифестира на различни начини – од сива боја на лицето, кожа која што се лупи, длабоки брчки и акни. Овој хормон ги разградува колагенските влакна и ја прави кожата млитава.
Како да се намали нивото на кортизол и стрес?
Пијте многу вода: Дури и мала дехидрација го зголемува нивото на овој хормон. А мала работа, како чаша вода, ќе ви помогне да се опуштите.
Диететски додатоци со розови корени го намалуваат нивото на анксиозност и кортизол.
Слушајте добра музика: Научниците велат дека музичката терапија ги намалува нивоата на стрес.
Медитацијата буквално го прави вашето тело да го намали нивото на кортизол без лекови.

6. Инсулин
Инсулинот го зголемува нивото на гликоза во крвта и кога ќе се поремети, на кожата се појавуваат рани знаци на стареење. Високото ниво на шеќер предизвикува брчки и кожата виси. Поради зголеменото ниво на гликоза, процесот наречен гликација(врзување на шеќер и протеински молекули) тече побрзо отколку што треба во одредена возраст, што доведува до уништување на колагенот и еластинот. Еластичната кожа потоа станува кревка и дехидрирана.
Како да ја заштитите кожата од вишокот шеќер?
Консултирајте се со вашиот лекар за да го одредите нивото на шеќер во вашето тело. По консултацијата со специјалист, можете да почнете со третирање на проблемот.
Козметика: Креми и серуми со ретиноиди (витамин А и неговите деривати) го стимулираат производството на колаген. Овие козметички производи треба да ги содржат витамините C и E и зелен чај – сите тие работат како антиоксиданти.
Користете заштитен крем за лице секој ден дури и во зима. Сончевите зраци ги уништуваат еластичните влакна и придонесуваат за брзо стареење.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Општина Велес ја известува јавноста дека, започнувајќи од понеделник, 24 февруари 2020 година, Друштвото за производство, промет и услуги „Стентон Градба” ДОО с. Долно Оризари – Битола, врз основа на склучен Договор со Јавно претпријатие за државни патишта, ќе започне со изведба на градежни активности на местото викано „Цуцка”, во близина на манастирите Св. Ана и Св Димитрија.

За време на градежните работи за санација на свлечиштето (одронот) на регионалниот пат Велес – Градско (транзитен дел низ Велес), сообраќајот ќе биде времено изменет.

Општина Велес апелира до учесниците во сообраќајот, како и до сите жители кои гравитираат кон овој дел од градот, за внимателно управување со моторните возила и движење на пешаците и почитување на поставената вертикална сигнализација (сообраќајни знаци и дополнителни информативни табли).

Со почит,

Општина Велес

Rontis oglas 2

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 06/03/2020 година .

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 25/02/2020 година .

 
   
   
   
   

Најново