Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

prirodenportokalsok

Свежо цедените овошни сокови се најчестиот избор на луѓето кои внимаваат на својата исхрана, но дали ова е паметно? Едно ново истражување покажало дека можеби и не е. Имено, консумирањето овошни сокови е исто лошо за здравјето како и пиењето Кока-кола и останати газирани пијалаци.

Честото консумирање овошни сокови, без разлика дали се купечки или 100% природни, може да го зголеми ризикот од смрт за 9%, па дури и за 42%.
Научниците докажале дека шеќерите што се наоѓаат во природниот сок од портокал, се слични како шеќерите кои се додаваат во засладените пијалаци и сокови.

„Засладените пијалаци, без разлика дали се газирани или овошни сокови, мораат да бидат ограничени“, изјавил професор Џин А. Велш, еден од авторите на истражувањето.

„Овошните сокови овозможуваат внесување витамини, па дури и хранливи влакна, но сепак имаат премалку здравствени предности. Количеството на фитохемикалии во соковите е прениско за да имаат благотворно дејство, а таканаречените антиоксиданси немаат значајно влијание врз здравјето“, додал професорот.

Според Џин, овошните сокови се лоша замена за консумирањето свежо овошје. Имено, 150 милилитри сок од портокали е направен од два портокали. Но, потребно е многу повеќе време да изедете два портокали отколку да испиете сок од 150 милилитри.

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

E baner

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/10/2019 година.

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/10/2019 година.