Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

kafe fin

Пиењето кафе веднаш штом ќе се разбудите не се препорачува, бидејќи може да има контрапродуктивно дејство.

Поточно, тоа може да создаде зависност од кофеин. Нашето тело наутро лачи кортизол, хормон на стрес, поради што не прави да се чувствуваме будни, така што кафето не ни е потребно. Напротив, тоа само може дополнително да влијае на производството на споменатиот хормон.

Имајте на ум дека нивото на кортизол во човечкото тело е на највисоко ниво три пати на ден: пред девет часот, помеѓу 12.00 и 13.00 часот и во период од 17:30 и 18:30 часот. Остатокот од времето е идеален за пиење кафе. Затоа одлучете сами кога ќе уживате во омилениот црн пијалак.

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

С О О П Ш Т Е Н И Е  З А  Ј А В Н О С Т

           

Општина Велес ја информира јавноста дека, првото авионско тертирање против комарци ќе го изврши на ден 07 јуни (недела) 2020 год. во периодот од 05.00 до 06. 30 часот. Доколку временските услови не дозволуваат авионско прскање истото ќе се изврши наредниот ден, 08 јуни (понеделник) 2020 год.

Границата, на третирањето е: Езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино село низ Велес, се до вливот на реката Бабуна и с. Горно Караслари. На запад границата започнува од населбата Превалец, преку населбата Керамидна кон фабриката „Киро Ќучук“ и с. Горно Оризари.

Со третирањето ќе биде опфатено целото градско и приградско подрачје, како и целото течение на реката Вардар на овој потег. И оваа година ќе се третира рекреативниот центар Езеро Младост со непосредната околина.

Се известуваат пчеларите во времето на третирање и 3-4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши третирањето врз безбедноста на пчелните семејства.

 
   
   
   
   

Најново