Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

zelka fin

Можете да ја спремите на “илјада” начини, а еве неколку начини кои имаат корисен ефект врз дигестивниот систем, нервниот систем, регулацијата на тежината и холестеролот!

Зелката е исклучително разноврсен зеленчук кога станува збор за подготовка. Можете да ја изрендате за свежи салати, во азиската кујна се подготвува брзо пржена, често се динста, печена во рерна или кисела.

Здрави состојки и малку калории

Зелката има мала калориска вредност, но содржи протеини, влакна, витамини Ц, К, Б6, потоа калциум, калиум, магнезиум… Во мали количини содржи и витамин А, железо и рибофлавин.

Богата е со антиоксиданти, и други хранливи материи кои ја забрзуваат работата на метаболизмот и нервниот систем.

Ги намалува воспалителните процеси, и го стимулира производството на колаген кој е важен за здравјето на коските, мускулите и крвните садови, како и флексибилноста на кожата.

Виолетовата зелка е богата со растителни пигменти кои го намалуваат ризикот од срцеви заболувања, како и фитостероли, кои го намалуваат нивото на штетен холестерол.

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

О Г Л А С

                        за избор на 20 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1. да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.

            II.За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III.Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство,

      -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање).

            IV.Пријавата со потребните документи да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                   ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС

 
   
   
   
   

Најново