Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

zamenazaseker fin

Шеќерот не само што е главен виновник за наталожување на килограми и масти, туку е и штетен по здравјето. Пробајте да го замените со овие пет слатки но здрави производи.

Стевија

Стевија е природен засладувач до сто пати посладок од обичниот шеќер, кој не содржи воопшто калории. Се добива од вид на јужноамериканска грмушка. За Стевија се тврди дека е единствен здрав вештачки засладувач на пазарот.

Јаворов сируп

Не се мисли на оној во шише достапен во супермаркетите, туку на вистински јаворов сируп кој се добива од билниот сок од јавор. Може да се користи и во колачиња, како прелив за палачинки, како засладувач на јогурт, чај и сладолед. Една голема лажица јаворов сируп содржи 52 калории.

Мед

Мислиме на природниот, домашен мед во кој нема додатоци од шеќер и адитиви. Многу е здрав – содржи антибактериски својства и голем извор е на антиоксиданси. Темниот мед е дури и подобар од светлиот. Една лажица мед содржи 60 калории, додека една лажица шеќер содржи помалку калории (50). Сепак, земете предвид дека кога користиме домашен мед внесуваме во организмот гликоза и фруктоза. Овие едноставни шеќери полесно се варат и немаат лошо влијание на организмот. Кога јадеме шеќер пак, внесуваме сахароза која го оптеретува црниот дроб и панкреасот што предизвикува зголемено лачење на инсулин во телото, односно дебелеење.

Кокосов шеќер

Нема вкус на кокос, туку во вкусот е сличен на кафеавиот шеќер, но овој се добива од сокот од цветот на кокосовата палма, и природен богат извор е на витамини и минерали. Гојазните лица кои сакаат да ги намалат калориите и на природен начин да направат рамнотежа во организмот треба да го употребуваат кокосовиот шеќер. Помага во борбата со килограмите зашто изобилува со калиум кој пак придонесува за регулирањето на нивото на холестеролот во крвта, го намалува апетитот и дава долго чувство на ситост. Дијабетичарите имаат уште поголема полза од кокосовиот шеќер бидејќи содржи хром кој допринесува за одржување на нормално ниво на гликоза во крвта.

Меласа

Меласа е она што останува после рафинирањето на шеќерната трска пред да се претвори во бел шеќер. содржи многу нутритиенти, голема количина на калциум, железо, магнезиум, калиум и витамин Б6, а слатка е.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

АПЕЛ ЗА ПОМОШ НА СЕМЕЈСТВОТО МАНЕВИ

На 20 декември 2019 година во пожарот што изби во комплексот Варналиите, во Велес, на улица: „Јован Наумов Алабакот“ целосно е оштетена и куќата со реден број 10 на семејството Маневи во која живееја Љубица и Бојан. Огнот ги пеплоса покуќнината, мебел, технички апарати и гардероба. Тие немаат каде да живеат. Засега се згрижени кај роднини. На Љубица и Бојан им е потребна граѓанската помош и поддршка. Граѓани, да му покажеме на ова семејство, дека не е само во загубата на имотот. 

Пред и за време на новогодишните и божикни празници, секој од Вас колку што може нека донира на сметка 210-5016284563-22, депонент НЛБ Тутунска Банка АД Скопје. Сопственик на сметката е Манева Љубица со живеалиште на ул. Јован Наумов Алабакот број 10 во Велес. Број на повикување за физички лица е 289, за правни лицае 262, со назнака донација.

За добронамерните граѓани надвор од Македонија уплатите можат да се вршат на IBAN Code MK7210501628456322, SWIFT TUTNMK22.

 
   
   
   
   

Најново