Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

gledanjetelefon fn

За сите вас кои не можете да го оставите вашиот телефон до последен момент пред да заспиете – имаме добри вести. Сината светлина можеби не е толку нарушувачка за спиење како што некогаш се мислеше.

Студијата на Универзитетот во Манчестер откри дека потоплите бои кои се препорачуваат за употреба во текот на ноќта, всушност можат да ги натераат нашите тела да мислат дека сè уште е ден.

Истражувањата сугерираат дека употребата на пригушена, поладно светло во вечерните часови може да биде покорисно, пренесува AndroidCentral.

Објаснувањето е дека затемнувањето е повеќе попригушено и „поплаво“ од дневната светлина, а дека нашите телесни часовници користат светлина за да утврдат кое е време од денот, произведувајќи мелатонин и подготвувајќи го нашето тело за сон.

Претходно, се сметаше дека меланопсинот, протеин чувствителен на светлина, особено е чувствителен на сино светло. Поради тоа се воведени функции на уредите со екрани кои даваат жолти топли нијанси.

„Ние сметаме дека ова не е најдобриот пристап, бидејќи промените во бојата можат да ги поништат било каквите предности од намалување на сигналот на светлина која го открива меланопсинот“, вели д-р Тим Браун од Универзитетот во Манчестер.

Иако тестовите се спроведени само на глувци, Браун вели дека постои добра причина да веруваме дека ефектот врз луѓето ќе биде ист.

„Нашите сознанија сугерираат дека употребата на пригушени, поладни светла навечер и посилни потопли светла во текот на денот може да бидат покорисни“, наведува тој.

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 25/02/2020 година .

 
   
   
   
   

Најново