Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

toplocokolado fin

Дали сакате да пиете топол пијалок кој ќе ве однесе во сладок сон? Тогаш внимателно изберете затоа што погрешниот пијалок може да предизвика да се вртите цела ноќ по креветот.

Многумина се обложуваат на зелен чај, но чаша зелен чај нема да ви помогне да заспиете поради содржината на кофеин.

Топло темно чоколадо
Да, топлото темно чоколадо содржи високи нивоа на кофеин, кои го зголемуваат отчукувањата на срцето, но ефектите варираат од личност до личност. Исто како што кафето не влијае на сите подеднакво, така и чоколадото не се меша во чукањето на срцето кај сите луѓе. Ако редовно уживате и не сте забележале негативни ефекти, загрејте чаша млеко и измешајте парчиња темно (најмалку 85 проценти) чоколадо или испржете какао.

Топло млеко
Калциумот помага во смирување на централниот нервен систем, а лактозата (природен шеќер кој се наоѓа во млекото) може да влијае на ослободување на ендорфини кои ослободуваат од стрес. Млекото исто така содржи аминокиселина триптофан, која мозокот ја користи за производство на серотонин, кој ја забавува нервната активност за да му помогне да заспие.

Билен чај
Камилицата се користела за лекување на несоница во антички Египет.
Други смирувачки инфузии кои помагаат да се намали стресот и да заспиете вклучуваат ѓумбир, портокал и мед.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 25/02/2020 година .

 
   
   
   
   

Најново