Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

magnezium fin

20.02.2020

Ненадејната желба за одреден вид храна често се поврзува со бременост, но силното копнеење за одреден производ не се јавува само кај идните мајки.

Понекогаш, на овој начин телото се обидува да ги соопшти своите потреби.

Копнежот по чоколада може да укажува на недостиг на магнезиум.

Особено им недостига на жените во текот на менструацијата или во бременоста.

Магнезиумот е важен за регулирање на нивоата на инсулин, додека огромен број луѓе имаат дефицит на овој елемент.

Значи, и покрај стереотипните шеги за желбата да лажете и да јадете чоколада во текот на критичните денови, тој сигнал на телото треба да се сфати сериозно.

Ако сакате повеќе придобивки, изберете чоколада со висока содржина на какао или заменете ја со бадеми или со лиснат зелен зеленчук.

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново