Три намирници за чистење на црн дроб и црева (руски рецепт)

Објавено на 10 април, 2021 во 15:18

ruskilek fin

10.04.2021

Зелениот зеленчук има антиинфламаторно дејство како резултат на присуството на цинеол и линолеинска киселина во нивниот состав.
Целерот е познат и по своите антисептички и лековити својства. Лечи воспалителни болести на усната шуплина, го олеснува крварењето на непцата.

Го намалува нивото на холестерол и шеќер во крвта. Тоа спречува формирање на тромб, служи како профилакса и терапија за анемија поради високата содржина на железо.

Го зголемува лачењето на ензимите и го подобрува лачењето на желудечниот сок, со што се стимулираат дигестивните процеси.
Ја подобрува функцијата на црниот дроб. Обидете се да додадете лисја од целер во вашата исхрана што е можно почесто.

Состојки:

1 шака лисја од целер
2 лажици сок од лимон или лимета
1 авокадо
1 чаша филтрирана вода
1 чаша коцки мраз
1 лажица мед

Подготовка:
Ставете сè во мешалка и мелете додека сè не се измеша добро. Истурете во чаша и испијте наместо појадок или ужинка.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.