Пет намирници кои го враќаат фокусот кога ви паѓа концентрацијата

Објавено на 5 јули, 2021 во 11:47

На сите ни се случило барем еднаш додека сме на работа мозокот едноставно да ни блокира и не постои начин да ги вратиме ритамот и концентрацијата. Здравата исхрана ја подобрува концентрацијата, меморијата, фокусот и за таа цел, издвојуваме 5 лесно достапни намирници за сечиј вкус и поздрав живот.

Кафе                       

Пијалоците со кофеин се ефикасен начин за брзо активирање на мозочните конвулзии. Кафето всушност го маскира заморот блокирајќи го неговиот центар. Кофеинот може да помогне во работењето на меморијата со намалување на заморот и зголемување на концентрацијата, особено кога треба да се концентрирате на нови информации.

Риба

Содржи омега-3 масни киселини кои помагаат при помнењето и менталните способности. Без омега-3, меморијата е послаба, а промените на расположението се почести, па масната риба е исто така пожелна храна за подобра концентрација. Најдобар избор се лосос, пастрмка, скуша, харинга, сардини и сардели.

 Oреви

Овие плодови и семиња се добар извор на антиоксиданти, витамин Е, кој е поврзан со помал когнитивен пад како што стареете, и ви треба мала количина на ден за да ја почувствувате оваа придобивка. Тие се исто така богати со есенцијални масла и аминокиселини, благодарение на што тие се важна храна за подобра концентрација.

Бобинки

Докажано е дека бобинките се добри за целиот организам, а особено за мозокот. По паузата за ручек, јадете неколку бобинки и вратете го фокусот.

Темно чоколадо

Концентрирана количина какао е полна со природен кофеин, кој помага при лачење на ендорфин – хормон на среќа и го подобрува расположението. Рефлексите се поостри, еден реагира побрзо, а шансите за добивање на некои срцеви заболувања се помали.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.