Британскиот Телеграф пренесува резултати од истражувања направени од научници од престижни здравствени установи  во кои се наведува дека освежувачите на простории и средствата за чистење се тивки убијци.  Откриено дека предизвикуваат или допринесуваат во дури 99.000 смртни случаеви годишно во Европа.

Лимонот е едно од најкористените овошја. Го користиме секојдневно во исхраната од слатки до солени јадења,пијалоци а задолжителна е состојкана секој чај доколку се лечиме од настинка или ни треба дневна доза на витамин Ц. Но лимонот се повеќе се користи и во козметиката.

Пред да почнете со вежбање, потребно е мускулите да ги снабдите со сите потребни состојки, со што ќе ги превенирате несаканите последици како запаление, грчеви или намалена мускулна маса, бидејќи за време на тренингот телото ќе ги троши енергетските залихи токму од мускулите.

Многумина уживаат после работното време да отидат со друштвото на кафе или пак да пијат во сопствениот дом одмарајќи се од напорниот ден. Меѓутоа, оваа навика може да биде многу лоша за оние кои страдаат од несоница или имаат други проблеми со спиењето и секое утро се будат ненаспани.

Важноста на белиот зеленчук не ретко ја занемаруваме слушајќи за здравстевните предности на силно обоените зеленчук и овошје. Но овој зеленчук е многу здрав па затоа ви откриваме кои производи би требало задолжително да ги вклучите во исхраната.

Кралската буковка е добар сојузник во лечењето рак и намалување на холестеролот, покажале новите истражувања.

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

E baner