Зошто и како климата влијае на сонот ?

Објавено на 3 август, 2022 во 12:35

Кога размислувате за негативните влијанија од климатските промени, веројатно ви паѓаат на ум природните катастрофи и недостигот на храна. Но, климатските промени можат да влијаат и на здравјето на луѓето.

Според една нова студија, еден од ефектите на климата врз здравјето на луѓето е нарушувањето на сонот. Утврдено е дека зголемувањето на температурите го нарушува сонот и може да предизвика физиолошки ефекти поврзани со лишување од сон.

Извештајот од 2022 година објавен во списанието One Earth покажа дека повисоките температури ширум светот го намалуваат квалитетот на спиењето, особено за постарите возрасни лица, жените и жителите кои живеат во земји со пониски приходи.

Истражувачите побараа од учесниците во студијата, кои живеат на различни локации, да носат трагачи за спиење за да соберат податоци за тоа колку добро спиеле. Над седум милиони записи за спиење беа собрани од повеќе од 47.000 луѓе кои живеат во 68 земји.

Податоците открија дека потоплите ноќни температури му штетат на сонот, најчесто со одложување на неговиот почеток (со други зборови, што го отежнува заспивањето). Од дополнителниот пораст на температурите најмногу страдаат луѓето кои веќе живеат во региони со потопла клима.

Друго откритие вели дека потоплите ноќи се во корелација со лошиот сон.

Понатамошната анализа предвидува дека ако не направиме доволно за да ги намалиме концентрациите на стакленички гасови и да ги стабилизираме климатските промени, секој човек може да изгуби помеѓу 50 и 58 часа сон секоја година до 2099 година.

За да спиете добро, вашето тело треба да се олади. Кога заспивате, протокот на крв во кожата и екстремитетите се зголемува, што помага да се намали телесната температура.

Премногу топлото (или премногу ладно) може да предизвика будност бидејќи човечкото тело е надвор од својата идеална „термонеутрална зона“.

Ова може да предизвика потење, немир и други проблеми кои ве тераат да го фрлате и вртите креветот, пренесува порталот draxe.com.

Од други истражувања знаеме дека климатските промени можат да влијаат на нашето физичко и ментално здравје, вклучително и зголемување на загадувањето на воздухот и хроничен стрес и нарушување на дистрибуцијата на здрава храна и чиста вода.

Недостатокот на сон е уште еден начин на кој климатските промени можат да му наштетат на нашето здравје, имајќи предвид дека хроничниот недостаток на сон е фактор на ризик за многу болести и симптоми, вклучувајќи намалени когнитивни способности, зголемување на телесната тежина, намалена продуктивност, послаб имунитет, проблеми со менталното здравје, кардиоваскуларниот систем метаболизмот…

Совети за подобар сон

Доволното спиење е клучно за вашиот метаболизам, регулирање на апетитот, донесување одлуки, меморија, концентрација и многу повеќе.

За подобар сон, обидете се да се изложувате на сончева светлина во текот на денот. Ова помага да се регулира вашиот деноноќен ритам. Вежбањето исто така може да ве направи поспани навечер.

Ограничете ја изложеноста на сина светлина што ја емитуваат електронските уреди два часа пред спиење.

Можете да ја затемните, изладите и проветрите спалната соба.

Не јадете премногу пред спиење. Обидете се да вечерате најмалку два до три часа пред спиење за да го ограничите варењето, советуваат експертите.

Избегнувајте кофеин и други стимуланси во текот на попладневните часови (или целосно ако сте чувствителни на нивните ефекти).

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.