НАСА започна историски чекор кон Месечината

Објавено на 17 ноември, 2022 во 11:23

Со лансирањето на најмоќната вселенска ракета, американската вселенска агенција НАСА испрати вселенско летало на Месечината како дел од програмата со која луѓето по 50 години повторно треба да стапнат на површината на Месечината.

Тоа ќе биде и првиот чекор за изградба на постојана база на Месечината, која треба да биде отскочна даска за човечки истражувања на Марс, пишуваат светските медиуми.

По низа технички проблеми и двомесечно доцнење поради урагани, најмоќната вселенска ракета во историјата конечно се упати кон Месечината по лансирањето од Флорида во средата, 16 октомври, истакнува „Гардијан“.

25-дневното патување до Месечината и назад, кое покрива растојание од околу два милиони километри, е прва мисија на НАСА во длабока вселена по половина век со вселенско летало способно да носи човечки екипаж.

Лансирањето на вселенското летало, кое се состои од моќна ракета SLS (Space Launch System) и капсула Орион, е првото во серијата мисии Артемис, именувано по грчката божица Артемис, сестра близначка на Аполон, по која НАСА прв мисијата на Месечината беше именувана пред повеќе од 50 години.

Мисијата Артемис 1 е пробен лет до Месечината. Во капсулата Орион нема астронаути, но има три кукли и плишана играчка Снупи, која, според Гардијан, треба да се користи за мерење на нивото на радијација и тестирање на нови системи и опрема за спасување животи дизајнирани за следната генерација на долги -времетраење на вселенските летови.

Успехот на оваа мисија, која ќе кулминира со слетување во Тихиот Океан на 11 декември, е клучен за Артемис 2 и Артемис 3, кои ќе носат и човечки екипаж.

Мисијата Артемис 2, закажана за 2024 година, би требало да види како вселенско летало со екипаж доаѓа до Месечината, додека Артемис 3 во 2025 година би требало да стапне на Месечината за прв пат од 17 декември 1972 година.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.