Со кои сѐ кардиолошки ризик фактори можат да се соочат дијабетичарите

Потребно е постојано  јакнење на свеста на граѓаните за ризик факторите кои придонесуваат за зголемување на бројот и видовите на кардиоваскуларни болести гласи генералната порака од синоќешниот настан што се одржа во Велес и на којшто  присуствуваа членовите на здружението на дијабетичари „Лолипоп-Шеќерче“. Настанот особено беше посветен на дијабетот како важен ризик , којшто според […]

1 декември, 2022

Во велешка болница годинава предвремено родени само пет дечиња

Од новородени 340 само пет бебиња,годинава, се родиле пред време во Велес. Нивното раѓање го извеле лекари гинеколози на Одделението за гинекологија и акушерство во ЈЗУ Општа болница Велес.

17 ноември, 2022

Д-р  Ѓоргиевски: Дa го користиме нашето срце за нас и да го анулираме стресот

Се почесто во нашите амбуланти имаме се помлади и помлади луѓе кои стардаат од кардиоваскуалрни заболувања. Имено најмладиот пациент кој имаше инфаркт во минатата година беше девојка на свои 26 години.

29 септември, 2022

Фобии – видови и лекување

Најчесто се јавуваат специфични фобии кои опфакаат страв од училиште , заболекар, возење, вода, балони, змии, дебелина, старост, високи места (акорофобија) и затворен простор (клаустофобија). Човекот обично не се плаши од самиот објект, туку од некоја страшна последица!! Жртвата на агрофобија претрпува повеќекратни стравови кои се движат околу три основни теми: страв од напуштање на […]

30 мај, 2022

Убоди, каснувања од инсекти и пајаци – Кои се симптомите за анафилактички шок!!!

Повеќето убоди од инсекти создаваат само мала надразливост и следните симптоми: Отекување на местото на убодот, чешање или печење и премреност на еден дел од телото или чешањето. Но каснувањето од отровни пајаци и скорпии може да ги предизвика следните симптоми: Силана болка, вкочанетост, болка во зглобовите, стегање на мускулите, болка во стомакот, температура или […]

25 мај, 2022

Хемороиди алтернативно лекување – исхрана (аудио)

Спречето го запекот со исхрана што го снабдува организмот со растителни влакна. Оброците и ужините треба да се состојат главно од овошје, зеленчук, ореви и интегрално жито, а што помалку од прехрамбена храна и месо. Ако не можете да јадете ваква храна доволно , дополнете ја вашата исхрана со средства за омекнување на изметот како […]

18 мај, 2022

Алергии – Кои се симптомите?

Кивање , зарипнатост, затнат нос, конгестија и кашлање укажуваат  на астма или алергии на некој лек или респартивни  алергии. Чешање на очите устата и грлото се симптоми на респаритивни алегрии. Болки во желудникот, зачестени тегоби со изметот и појава на киселини во желудникот се знаци за чуствителност на храна. Надразената кожа која црвенее и отекува […]

26 април, 2022

Хемороиди – Алтернативно лекување Хомеопатија и Масажа

Хомеопатија Постојат над  десет лекови што можат да ја намалат болката предизвикана од хемороиди. Изборот на препаратите зависи од симптомите и главно од советот на хомеопатот. Масажа Оваа постапка го подобрува минувањето на материите низ цревата и така го спречува запекот кој предизвикува хемороиди. Легнете на грб и со прстите или дланката правете долги широки […]

19 април, 2022

Воспаление на уво – симптоми

Симптомите кај возрасни се најчесто со нагла, остра или тапа постојана болка, потоа со температура и треска, затнат нос, чувство на исполнетост во увото, увоболка придужена со мачнина и пролив како и придушен слух. Симптомите кај деца се следни: држење за уво, температура, раздразливост, вознемиреност, течење на носот, намален апетит, плачење ноќе кога детето е […]

5 април, 2022

Алтернативно лекување  на хемороидите (аудио)

Пробајте некој од следните видови на лекување за да ги ублажите тегобите. Ако и покрај вашите напори симтомите продолжат, обратете се на лекар. Акупунктура Најважните точки за намалување на болките предизвикани од хемероидите се Главните крвни жили 1 и 20. Обратете се кај специјалист по акупунктура поради договор за начинот на лекување. Лекување со лековити […]

1 април, 2022

Болест на окото, дамка – дегенерација

Симптоми Матна и искривена слика , особено кога читате. Постепено, безболно губење на прецинзата средишна слика. Слепи дамки во средишниот дел на видното поле, рамни линии што се појавуваат брановито. Кога треба да се обратите на лекар? Ако се појави кој било од горенаведените симптоми, а никогаш порано не сте биле кај очен лекар. Потоа […]

29 март, 2022

Конвенционална медицина -Поврзување на хемороидите (аудио)

Хемороидите што се спуштени низ аналниот отвор често се острануваат со подврзување на еластична подврска. Коагулацијата или каутеризацијата на хемороидите е најпогодна при спуштени хемороиди што се гледаат на аналниот отвор. Хемороиндектомијата е карактеристична за лечење на големите внатрешни хемороиди или многу тегобни надворешни хемороиди. Лекарот може да се определи за хирушки зафат со општа […]

22 март, 2022

Конвенционална медицина -Поврзување на хемороидите (аудио)

Хемороидите што се спуштени низ аналниот отвор често се острануваат со подврзување на еластична подврска. Коагулацијата или каутеризацијата на хемороидите е најпогодна при спуштени хемороиди што се гледаат на аналниот отвор. Хемороиндектомијата е карактеристична за лечење на големите внатрешни хемороиди или многу тегобни надворешни хемороиди. Лекарот може да се определи за хирушки зафат со општа […]

18 март, 2022

Опсесија – комплексно нарушување на личноста

Симптоми Може да имате опсесивни мисли или принудно однесување или двете. За опсесија тоа се несакани и постојани мисли што изгледаат бесмислени, како што е невообичаен страв од нечистотија, постојана загриженост за некој минат настан, обиди за потиснување на ваквите мисли , препознавање дека таквите мисли доаѓаат од сопствената мечта, а не од надвор. За […]

17 март, 2022

Псоријаза болест на современиот живот!

Кои се симптомите? Темнорозови подигнати делови на кожата покриени со бели лушпи, карактеристично на кожата на главата, колената, лактите и горниот дел на телето со слабо до силно чешање. Другиот симптом за псороијаза е длабнатина, промена на бојата и здебелување на ноктите на рацете и нозете, но ако на ноктите се развие спориазата можат да […]

15 март, 2022

Првут – Кои се симптомите?

Снегулки кожа од ситни и бели големи, масни и жолти. Лупење со чешање што се јавува на кожата на главата или веѓите или по рабовите на косата, околу ушите или носот. Причина за појава на првутот се клетките на кожата кои растат и пребрзо умираат. Некои тоа го добиваат како последица од преактивни потни члезди, […]

14 март, 2022

Болки во грбот – симптоми и причинители! (Аудио)

Долгорајни болки или вкочанетст во било кој дел од рбетот, од коренот на вратот до колковите. Остра, локализирана болка на вратот, горниот дел на грбот или крстот, особено по подигањето тешки предмети или некоја напорна активност. Хронична болка во средниот дел на грбот или на крстот, особено кај подолго стоење или седење. Треба да се […]

11 март, 2022

Телесни мириси – симптоми и причинители! (Аудио)

Препознатил мирис  на пот кој особено допира од под мишките, од ципите и до стапалата. Обично се смета за непријатен! Треба да се обратите на лекар ако и после миењето по употребата на дезодаринси или испробување  на други методи на лекување. Мирисите на телото кои не личат на лесно препознатливиот мирис на потта можат да […]

9 март, 2022

Како ќе препознаете дека имате Астма? (Аудио)

Ако имате немир и несоница, се посилно но релативно безболно стегање на градите, мала и умерена задишеност, грчење или шушкање , свиркање при дишењето кое може да биде од сосема мало до многу гласно и кашлица понекогаш придужена со слуз. Доколку ги имате овие симптоми и следните кои ќе ги проследите обавезно да се јавите […]

7 март, 2022

Хемороиди – Конвенционална медицина

Ако имате хемороиди , исхраната богата со растителни влакна во комбинација со седчки бањи и парацетамол, ќе ги намалат вашите тегоби најмногу во две седмици. Ако симтомите сe долготрајни, вашиот лекар може да ви препорача повеќе различни  постапки. Остранување на хемороидите со инекција. При внатрешни хемороиди лекарот може да стави инекција со фенол во масло, […]

28 февруари, 2022

Хемороиди – лекување (Аудио)

Кога еднаш ќе се појават хемороиди, главно тие никогаш не исчезнуваат. Лекарите истакнуваат дека најважна е исхраната богата со растителни влакна, а сиромашна со преработени и неквалитетни продукти. Лекувањето на хемороидите главно ги смалува болките и чешањето. Топлите седечки бањи се традиционален и најчесто успешен облик на лекување. Седете во топла вода длабока од 7 […]

25 февруари, 2022