Откриен звукот на најстариот музички инструмент пронајден некогаш (видео)

Објавено на 29 март, 2023 во 13:34

Коскените флејти откриени во раниот неолитски локалитет Џиаху во провинцијата Хенан, Кина во 1999 година се смета дека се најраните комплетни музички инструменти што некогаш биле пронајдени. Флејтите со седум дупки се направени од шуплива коска на голема птица и датираат од околу 7000 година п.н.е.

Дума.мк

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.