Канада воведува закони за прекршоци на Месечината

Објавено на 6 мај, 2022 во 10:59

Канадските политичари донесоа амандман на Кривичниот законик на нацијата за да се овозможи гонење на злосторствата извршени на Месечината.

Промената на законот, за која пратениците гласаа со 181 „за“, 144 „против“, беше опишана во нацрт-законот за спроведување на буџетот од 443 страници, претставен во парламентот оваа недела.

Отава веќе ја прошири својата јурисдикција над криминалните дела извршени од канадски астронаути за време на вселенското патување до Меѓународната вселенска станица.

Тие се третираат исто како и злосторствата извршени во Канада

Ажурирањето доаѓа бидејќи бројот на вселенски летови се зголемува и пред првата мисија со екипаж на Месечината по повеќе од 50 години, која треба да биде лансирана во мај 2024 година, со канадски астронаут се очекува да биде на лунарното прелетување Артемида II.

Под поднаслов Лунарнa порта, амандманот на Кривичниот законик гласи:

„Канадски член на екипажот кој за време на вселенски лет ќе изврши дејствие или пропуст надвор од Канада што доколку биде извршено во Канада би претставувало кривично дело обвинето, се смета дека го извршил тоа дело или пропуст во Канада“.

Странските астронаути кои „се закануваат по животот или безбедноста на канадскиот член на екипажот“ на вселенска мисија поддржана од Канада, исто така, може да бидат кривично гонети.

Канадската вселенска агенција учествува во проектот Лунар гејтвеј предводен од НАСА, заедно со Европската вселенска агенција и Јапонската агенција за воздушно истражување.

Почнувајќи од 2026 година, пунктот ќе дејствува како место за роботско и екипажско истражување на површината на Месечината, како и патување до Марс.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.