Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

zafatenazena fin

Работните распореди се полни со средби и итни задачи, мајчинството не останува во заден план, а маневрирањето меѓу професионалниот и личниот живот буквално се должи на организацијата на секоја слободна минута.

Кога останува време за самите нив? Вработените дами во денешно време се секако не помалку суетни од жените на претходните генерации.

Да, факт е дека ретко се наоѓа “дупка” меѓу обврските за да се отиде на вистинска релаксирачка терапија во салон или да приготвиме маска за лице во домашни услови.

За да не морале да правите компромис со својот изглед, приложете ги во секојдневнието следниве испробани совети за убавина.

Ќе ја почувствувате веднаш разликата.

1. Храна

Да се храните здраво бара понекогаш не само повеќе средства, но и време. Сепак, постои начин да ја исполните дневната доза со витамини и да ја засилите убавината од внатре кон надвор. Консумирајте главно зеленчук и овошје богато со растителни влакна.

2. Скромност

Добро е да размислите за количините шеќер, сол, кофеин и алкохол, кои ги внесувате. Редуцирајто ги максимално и во одреден момент обидете се да се лишите целосно од нив. Ќе се чувствувате многу подобро, откако организмот ќе се привикне.

3. Вода

За да го зголемите вашиот метаболизам и да направите своевидно чистење на кожата, пијте најмалку два литри вода на ден.

4. Зголемете

Бидејќи нема да нагласуваме само на работите од кои треба да се откажете, ви кажуваме да акцентирате на зголемен внес на семиња од чија и морска храна. На овој начин ќе си ги набавите потребните количини на Омега-3 масни киселини.

5. Сон

Спиењето има многу важна улога како за обновување на силите на организмот, така и за способноста за концентрација, метаболизмот и регенерација на клетките на кожата. Набавувајте си барем по 8 часа сон дневно.

peskaravel

deltaprom

malina

babuna1

Поврзани вести

Kozuvcanka NG 300x250 Duma

veles2

gradsko1

caska

JPVLISICE

romantik1

jkpsvetinikole

crvenkrst2

vmro

biblioteka

fokus1

teatar

sekerce

gradinka

macaovcarova

konsalting

АПЕЛ ЗА ПОМОШ НА СЕМЕЈСТВОТО МАНЕВИ

На 20 декември 2019 година во пожарот што изби во комплексот Варналиите, во Велес, на улица: „Јован Наумов Алабакот“ целосно е оштетена и куќата со реден број 10 на семејството Маневи во која живееја Љубица и Бојан. Огнот ги пеплоса покуќнината, мебел, технички апарати и гардероба. Тие немаат каде да живеат. Засега се згрижени кај роднини. На Љубица и Бојан им е потребна граѓанската помош и поддршка. Граѓани, да му покажеме на ова семејство, дека не е само во загубата на имотот. 

Пред и за време на новогодишните и божикни празници, секој од Вас колку што може нека донира на сметка 210-5016284563-22, депонент НЛБ Тутунска Банка АД Скопје. Сопственик на сметката е Манева Љубица со живеалиште на ул. Јован Наумов Алабакот број 10 во Велес. Број на повикување за физички лица е 289, за правни лицае 262, со назнака донација.

За добронамерните граѓани надвор од Македонија уплатите можат да се вршат на IBAN Code MK7210501628456322, SWIFT TUTNMK22.

Најново