Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

otstranuvanjevlaknaodlice fin

Проблемот е што многу од актуелните методи на депилација се доста агресивни или содржат хемикалии кои предизвикуваат алергии, дамки и други несовршености. За среќа, постојат и сосема природни рецепти чиј состав помага да се отстранат влакната без да предизвикаат несакани ефекти. Иако не сите од нив целосно ги елиминираат несаканите влакна, нивната постојана употреба значително придонесува за нивно намалување. Во оваа статија ќе ги споделиме најдобрите природни лекови за отстранување на влакната на лицето, така што ќе можете веднаш да ги вклучите во процедурите за убавина.

1. Брашно од наут и лимон
Комбинацијата на наут и лимон обезбедува добар, кој, покрај отстранување на влакната, го намалува процентот на мртвите клетки на кожата. Познат е со векови и доаѓа од индиската култура. Денес овој рецепт е еден од најчесто користени домашни лекови за отстранување на несаканите кожни честички и несовршености на кожата.

Начин на подготовка
Ставете ги сите состојки во садот и измешајте ги додека не добиете кремаста текстура. Нанесете го производот на погодените области и оставете да остане 20 до 30 минути. Кога ќе се суши, избришете го со крпа, силно притискајќи ги местата со влакна. Отстранете го производот што останува на кожата со влажна крпа или топла вода. Применувајте го два или три пати неделно, само навечер.

2. Пченкарно брашно и јајце
Комбинацијата на овие состојки создава леплива и густа мешавина која по апликацијата помага да се отстранат влакната од лицето и влијае на убавината.
Состојките се многу деликатни и ги оставаат погодените области со чувство на чистота.
Состојки
1 јајце
5 супени лажици пченкарно брашно (50 g)

Начин на подготовка
Скршете го јајцето и измешајте го со пченкарно брашно. Формирајте дебела смеса. Нанесете го производот над горната усна и оставете да се исуши неколку минути. Потоа тријте ја кожата со нежни кружни движења за да се ослободат влакната од оваа област. Исплакнете со топла вода и извршете ја постапката двапати неделно.

3. Млеко и куркума
Оваа мешавина на млеко и куркума помага да се отстранат малите влакна кои растат во областа над горната усна. Овие две состојки имаат антиинфламаторни својства кои го потиснуваат растот на несаканите влакна, при што кожата станува спокојна и подобра.
Состојки
1 лажичка куркума во прав (5g)
2 лажици млеко (20 ml)

Начин на подготовка
Ставете со правот од куркума и помешајте го со две лажици млеко. Откако ќе ја направите мешавината, нанесете ја на површината над горната усна. Оставете 30 минути да остои потоа исплакнете. Направете нежни кружни движења за полесно да се ослободите од влакната. Повторете ја постапката на секои два дена.

4. Парче кафе и сода бикарбона
Маската на мелено кафе и сода бикарбона не само што ви овозможува да отстраните несаканите влакна од лицето, туку исто така и на грбот, пазувите и другите делови на телото.
Состојки
2 лажици мелено кафе (20 g)
1 лажичка сода
вода (по потреба)

Начин на подготовка
Измешајте го кафето со сода и со вода за пиење додека не добиете кремаста мешавина. Потоа нанесете ја кожата на горната усна со нежни кружни движења. Оставете неколку минути да се исуши, а потоа исплакнете го лицето. Користете го овој лек три пати неделно.

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Општина Велес ја известува јавноста дека, започнувајќи од понеделник, 24 февруари 2020 година, Друштвото за производство, промет и услуги „Стентон Градба” ДОО с. Долно Оризари – Битола, врз основа на склучен Договор со Јавно претпријатие за државни патишта, ќе започне со изведба на градежни активности на местото викано „Цуцка”, во близина на манастирите Св. Ана и Св Димитрија.

За време на градежните работи за санација на свлечиштето (одронот) на регионалниот пат Велес – Градско (транзитен дел низ Велес), сообраќајот ќе биде времено изменет.

Општина Велес апелира до учесниците во сообраќајот, како и до сите жители кои гравитираат кон овој дел од градот, за внимателно управување со моторните возила и движење на пешаците и почитување на поставената вертикална сигнализација (сообраќајни знаци и дополнителни информативни табли).

Со почит,

Општина Велес

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 25/02/2020 година .

 
   
   
   
   

Најново