Лажни руски „проверувачи на факти“ шират пропаганда за војната во Украина

Објавено на 7 март, 2023 во 16:13

Малку е познато кој стои зад оваа руска веб-страница за „проверка на фактите“ – „War on  fakes“ . Нејзините креатори се идентификуваат само како „администратори на неколку руски неполитички канали на Телеграм“, а ниту еден од нејзините автори не е именуван. Страницата нема импресум, ниту контакт или  адреса. Сервисот за проверка на Факти „Поинтер“ направил преглед на оваа веб-страница и оценува дека нејзините „проверки на факти“ се всушност делови од дезинформации кои користат добро познати техники на руската пропаганда – некохерентност, голем обем на тврдења, повторување и изјави за очигледни невистини – за да ги збунат читателите кои се обидуваат да разберат што се случува во Украина

Пишува: Ана Анастасовска

Од почетокот на нејзината инвазија во Украина пред една година, Русија и нејзините поддржувачи се обидуваат агресивно да ја искриват улогата на Москва во војната со она што експертите го нарекуваат високо -моќно оружје во нејзиниот арсенал – кампањите за дезинформации.

Глобалните проверувачи на факти, меѓу кои и Вистиномер, секојдневно ги  разоткриваат мноштвото лаги кои се обидуваат да го одвлечат вниманието од потенцијалните воени злосторства на Русија или да го оцрнат нејзиниот противник.

Сепак, руските канали за ширење дезинформации не сопираат и тие применуваат разно-разни техники за доведување на јавноста во заблуда. Еден таков пример е веб-страницата и канал на Телеграм управувани од Русија, кој лажно тврди дека се занимава со проверка на фактите поради „информативна војна започната против Русија“. Станува збор за сајтот  (Војна против лажните вести) кој во својот „Манифест“ тврди дека „е важно да обезбедиме непристрасни информации за тоа што се случува во Украина и на териториите на Донбас, бидејќи гледаме знаци на започната информативна војна против Русија“.

Набргу откако Русија ја нападна Украина, оваа веб-страница, на 04.03.2022 година објави текст во кој се тврди дека ја разоткрива идејата дека Украинците водат информативна војна против Русите.

Не само што Украинците ширеле „фалсификати, продукции и дезинформации“ за да ги прикажат руските сили на „непријатен начин“, се вели во текстот, туку тие исто така користеле професионални актери и софтвер за уредување видеа за да инсценираат слики на мртви руски војници и уништени украински градови.

Сервисот за проверка на Факти „Поинтер“ направил преглед на оваа веб-страница и оценува дека нејзините „проверки на факти“ се всушност делови од дезинформации кои користат добро познати техники на руската пропаганда – некохерентност, голем обем на тврдења, повторување и изјави за очигледни невистини – за да ги збунат читателите кои се обидуваат да разберат што се случува во Украина.

„War on  fakes“ користи заедничка стратегија на руската пропаганда: користи погрешни информации за да произведе амбиент што ги прави читателите сомничави кон официјалните извори на информации и неспособни да веруваат – среде мноштво лажни, измамнички и надреални тврдења за војната – во самата можност за објективна вистина. Проектот тоа го прави преку киднапирање на форматот за проверка на факти. Читателите кои одат на оваа страница, очекувајќи ја конечната вистина, всушност наидуваат на измама, пишува Поинтер.

Малку е познато кој стои зад оваа руска веб-страница за „проверка на фактите“. Нејзините креатори се идентификуваат само како „администратори на неколку руски неполитички канали на Телеграм“, а ниту еден од нејзините автори не е именуван. Страницата нема импресум, ниту контакт или  адреса.

Како „War on  fakes“ открива „дезинформации“?

Листајќи ги „проверките на факти“ на оваа веб-страница, наидовме на „руска проверка на фактите“ во врска со информациите за гранатирањето на станбена зграда во Дњепар кога загинаа најмалку 46 лица. Како што соопштија украинските официјални лица и експерти, вклучително и Центарот за стратешки и меѓународни студии со седиште во САД, станбената зграда ја погодил руски крстаречки проектил Кх-22.

Разбиената деветкатна зграда беше олицетворение на еден од најсмртоносните поединечни напади во Украина од руската инвазија.

Но, веб-страницата наречена „Војна против лажните  вести“, „ексклузивно“ тврди дека зградата била уништена од украинска ракета за воздушна одбрана.

Слично на професионалните проверувачи на факти, и „War on fakes“ користи визуелни слики со зборот „лажен“ втиснат со задебелени црвени букви.

За обидот на Русија, вината за гранатирањето на зградата да ја префрли на Украина, неодамна пишуваше и Вистиномер.

Она што е факт е дека истрагата покажала оти зградата е погодена од руска ракета oд типот Кh-22. Ова го објавија странски медиуми, повикувајќи се на украинската воздушна команда, која објави и прецизно од каде дошол нападот, т.е. од правец на Курск во Русија.
Станува збор за моќна ракета со долг дострел, околу 600 километри, дизјанирана уште во советско време, чија основна намена била да биде убиец на бродови, односно наменета како против-бродска ракета за главни борбени бродови – разурнувачи, крстарици или носачи на авиони. Но, со почетокот на агресијата на Русија врз Украина, Русија почнува да ги користи овие ракети како тешко средство за уништување цели на земја и тоа уште од мај 2022 година, во јуни неколку вакви ракети го уништија шопингот молот во Кременшчук, убивајќи над 20 цивили. Најчесто ги истрелува од воздух од стратегиските бомбардери ТУ – 22М.

Целта е да се збуни публиката и да се поткопа довербата во автентичните проверувачи на факти

Од инвазијата на Русија, иницијативата „War on  fakes“ стана моќен центар за ширење лажни дебанкирања (разоткривања). Тоа е ефикасно средство за државн„авторитативен“ извор за барање „објективни информации, вели за АФП Роман Осадчук од Дигиталната форензичка истражувачка лабораторија на Атлантскиот совет.

Киднапирањето на форматот за проверка на фактите го засилува она што аналитичарите го нарекуваат информативна војна околу инвазијата, предизвикувајќи нови предизвици за автентичните разоткривачи на дезинформации.

Лажните проверки на факти ризикуваат да ја поткопаат довербата во веродостојните медиуми и легитимните институции за проверка на фактите. Тие, исто така, можат да ги искриват перцепциите за Украина и Западот, и да направат да изгледа како да е невозможно да се добијат факти за војната, изјави за АФП Медлин Роуч, од NewsGuard.

„War on  fakes“ често објавува серија проверки на факти за иста тема, понекогаш со повеќекратни и спротивставени изјави кои ги преплавуваат читателите.

Целта е да се збуни публиката, да се преоптовари. Идеалниот резултат ќе биде потрошувач кој ќе заврши велејќи „има премногу верзии на настани, невозможно е да откријам каде е вистината, изјави за АФПЈакуб Каленски, висок аналитичар во Европскиот центар за извонредност за борба против хибридните закани.

Ова не е првпат Русите да се потпираат на формат за проверка на факти за да шират дезинформации.
Во 2017 година, руското Министерство за надворешни работи започна проект наречен Несигурни публикации, како дел од својата веб-страница каде што објавуваше проверки на факти. Анализата на Бен Нимо , во тоа време виш соработник во Лабораторијата за дигитални форензички истражувања на Атлантскиот совет, покажа дека ниту една од 11-те стории објавени во првиот месец на Unreliable Publications не е веродостојна.

Исто така, во 2017 година, државната телевизиска мрежа РТ започна проект на својата веб-страница за вести наречен FakeCheck, кој, како што беше  најавено, имаше за цел да ги „одвои фактите од  лажните вести“. Според Нимо, од девет статии објавени во првите две недели од неговото постоење, четири содржеле „неточности и можна пристрасност со ирелевантни или недоволни докази“.

Овој напис е изработен во рамките проектот Промовирање на пристап до веродостојни вести за борба против дезинформации, имплементиран од Фондацијата Метаморфозис. Написот, кој е првично објавен во Вистиномер, e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација NED (National Endowment for Democracy). Содржината на написот е одговорност на авторот и не секогаш ги одразува ставовите на Метаморфозис, НЕД или нивните партнери.

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.

8xbet คาสิโนออนไลน์888
8xbet
8xbet
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ข่าวฟุตบอล
8xbet บาคาร่า
8xbet เว็บพนันออนไลน์เว็บตรง
บอลไทย U23
แทง บอล เดี่ยว
ข่าวบอลอังกฤษ
การคาดการณ์การแข่งขัน
8xbet คาสิโนสด
คะแนน ผล บอล สด 888
พัทยาสปอร์ต
ข่าวกีฬาเขตร้อน
ผลบอลสดวันนี้
ดูบอลสด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ราคา บอล ภาษา ไทย
8xbet แจกเครดิตฟรี 1000บาท
ไทยล่าสุดฟุตบอลยุโรป
ดูบอลออนไลน์888
โปรแกรม ฟุตบอล ไทย วัน นี้
8xbet
888 ผล บอล สด ภาษา ไทย
8xbet-สล็อตแมชชีน
ถ่ายทอดสดฟุตบอลวันนี้
ดูการแข่งขันฟุตบอลออนไลน์
วันนี้ล่าสุดฟุตบอล
ดูบอลสด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
กษัตริย์สปอร์ต
เว็บข่าวกีฬา
ข่าวกีฬา ข่าวฟุตบอล
ดูบอลสด
ผล บอล ไทย 888
ฟุตบอลไทยล่าสุด
บอล วัน นี้ บ้าน ผล บอล
ผลบอลสดไทย
ผล บอล สด 888
อัปเดตข่าวบาดเจ็บ ล่าสุด
ผล บอล สด ตาราง คะแนน
ดูฟุตบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ผลการแข่งกัน
8xbet
ตาราง บอล สด ไทย
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสดวันนี้
8xbet
ข่าวกีฬาสดใหม่
Sport Live News
8xbet สล็อตออนไลน์
8xbet คาสิโนสด
meta789 สถานีข่าวกีฬาฟุตบอล
การเดิมพัน 8xbet
ผล บอล ไทย สด
8xbet
8xbet - หน้าแรกการเดิมพันออน
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอล ดูบอลสด
8xbet เข้าสู่ระบบ
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet คาสิโนสดไทย
8xbet
ดูบอลสด วันนี้ HD ครบทุกคู่
ข่าวกีฬาวันนี้
8xbet คาสิโนถูกกฎหมาย
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
คะแนนฟุตบอล และข่าวสาร
8xbet
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ฟุตบอล
บอลไทย U23
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก
TNS Thai Sport
ตก็สามารถดูบอลออนไลน์ได้ทันที.
8xbet
พนัน บอล สด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ตารางบอล
แพลตฟอร์มการเดิมพันชั้นนำของเอเชีย
ข่าวกีฬาวันนี้
เว็บไซต์รวมกีฬาและภูมิศาสตร์มนุษย์ของประเทศไทย
ฟุตบอลวันนี้ ถ่ายทอดสด
ผล บอล ไทย สด
โปรแกรม บอล ไทย u23
8xbet ออนไลน์
8xscore
ข่าวฟุตบอล
8xbet คาสิโนออนไลน์อันดับ1
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
บอล สด 888
8xbet
สกายสปอร์ต
การดำเนินชีวิตที่เทคโนโลยี
ดูบอลออนไลน์ ไม่กระตุก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
สำหรับคอกีฬาอย่างคุณไม่ควรพลาด
8xbet สโมสรกีฬาออนไลน์และคาสิโน
คาสิโนออนไลน์ 8xbet
ไฮไลท์ฟุตบอลตารางบอล
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผลบอลสดวันนี้
ฟุตบอลต่างประเทศ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอลสดฟรี
ดูบอลฟรี android tv รองรับทุกระบบ
ข่าวฟุตบอลไทย
ข่าวฟุตบอลล่าสุด
8xbet เว็บคาสิโนสด
บอลไทย ตารางแข่ง
Nuru Sports Club
ดูฟุตบอลออนไลน์
8xbet เว็บบาคาร่าออนไลน์
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
วันนี้ล่าสุด
Sunshine Sports
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
และกีฬาอื่นๆ
ผลบอลเมื่อคืน
8xbet เครดิต ฟรี
สารานุกรม
8xbet
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสด
แทง บอล ขั้น ต่ํา
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด ลา ลิ กา
บอลไทย
ตารางบอลล่าสุด
พรีเมียร์ลีก
ผลบอลผลบอลสด
โปรแกรม บอล
ข่าวการแข่งขันฟุตบอล
เว็บดูบอลออนไลน์ที่จะช่วยให้คุณ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูทีวีออนไลน์
8xbet คาสิโนบาคาร่า
ดูบอลสด
การคาดการณ์การแข่งขันอ
ได้เครดิตฟรี 100 บ
โปรแกรม ถ่ายทอด ฟุตบอล สด
อัปเดตข่าวฟุตบอล ล่าสุด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ฟุตบอลเชลซีถ่ายทอดสด
วิธีแทงบอลในเว็บ
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
แทง บอล ออนไลน์ ยัง ไง
อัตรา แทง บอล
พนัน บอล สด
รวมข่าวฟุตบอล ผลบอล
ผลบอลสด7m888
8xbet การพนันออนไลน์
ข่าวกีฬา
ผลบอลสด
8xbet คาสิโน มีอะไรบ้าง
ฟุตบอลทีมชาติไทย
ตาราง ฟุตบอล ทุก ลีก
แทง บอล คือ อะไร
ตาราง คะแนน พรีเมียร์ ลีก
โปรแกรมถ่ายทอดสด
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา
บอล พรีเมียร์ ลีก
คะแนน บอล สด
ผลฟุตบอล
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
ข่าวกีฬาออนไลน์
ไฮไลท์ฟุตบอล
Sports Around Thai
8xbet เครดิตฟรี50 แทง บอล
ไฮไลท์ฟุตบอล
สล็อตออนไลน์
กีฬาต่างประเทศ ผลบอล
เดิมพันแมนเชสเตอร์ซิตี้
ผลบอลสด888
8xbet คาสิโนออนไลน์เว็บตรง
ไฮ ไล ท์ แมน ยู ล่าสุด
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด
เว็บไซต์เดิมพันกีฬาที่ดีที่สุด
ดูบอลออนไลน์
เดิมพันกับ 8xbet
วิเคราะห์บอล
8xbet
8xbet คาสิโนออนไลน์ที่ดีที่สุดในเมืองไทย คา
ข่าวกีฬาวันนี้ ล่าสุด
ดูฟุตบอลออนไลน์
ดูบอลสดไทย
8xbet สล็อตแมชชีน
พนัน บอล สด
ข่าวบอลพรีเมียร์ลีก
แม็กกี้ สปอร์ต
8xbet
ข่าวกีฬา ล่าสุด
4U Sports Thai
8xbet คาสิโนพรีเมียม
ข่าวกีฬาล่าสุด
ผลบอลสด888 บอลพรุ่งนี้
เกมสล็อต 8xbet
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผล บอล สด 365
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet
กีฬาแห่งประเทศไทย
8xbet
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ข่าวกีฬาไทย 24
สล็อตออนไลน์เว็บตรงไม่ผ่านเอเย่นต์ PG SLOT99
ผล บอล สด sbobet
เว็บโป๊กเกอร์ออนไลน์ ที่ pokerthai99
ผลบอลสด
ฟุตบอลไทยวันนี้ช่องไหน
อัตรา แทง บอล วิเคราะห์บอล
รายการ บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ทีเด็ดบอลวันนี้ 4 คู่ผลบอลสด
ตารางบอลวันนี้ ทุกลีก ภาษาไทย
ดูวิเคราะห์บอลวันนี้
ไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสดไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสด ช่อง ไหน
โปรแกรม พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ถ่ายทอด สด
เช็ค ผล บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ
888 ผล บอล ผล บอล สด