ЕУ одлучи: Македонија на списокот на безбедни земји за патувања

Објавено на 16 јуни, 2021 во 11:11

Европската унија одлучи да ја стави С. Македонија на списокот на земји кои се безбедни за патување, пренесуват европските новински агенции.

Европската комисија предложи додавање на САД, Хонг Конг, Тајван, Србија, Албанија, Макао, Саудиска Арабија и Либан на листата на земји безбедни за патување.

Според европски извори, амбасадорите на ЕУ во средата се согласиле да ги укинат ограничувањата за патување воведени поради пандемијата на коронавирус во овие земји и територии.

Јапонија, Австралија, Израел, Нов Зеланд, Руанда, Сингапур, Јужна Кореја и Тајланд претходно веќе беа на листата.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.