Тренер од Велес и донесе двојна круна на одбојкарска екипа од Скопје

Објавено на 10 мај, 2021 во 17:43
ОК „Јанта Волеј“ од Скопје

Одбојкарската велешка легенда Јованче Манасков по три годишна пауза и се врати на одбојката. Ветеранот, како тренер, на скопската женска екипа ОК „Јанта Волеј“ и донесе две значајни титули. Екипата го освои Купот и стана државен првак на Македонија.

Двата успеси се постигнати, пред две недели, но за нив знаат само граѓаните што  следат  спорт. Фановите на одбојката дознаа преку директните преноси на МРТВ 3. За тоа дека Манасков е прв тренер на скопски женски одбојкарски клуб прочитавме на македонските спортски веб портали. Така и дознавме дека тренерот на тимот што годинава има два значајни титули во женската Одбојкарска лига е велешанец.

Фотографија од славењето на екипата на ОК „Јанта Волеј“

Манасков, на почетокот на разговорот соопшти дека кога ја добил понуда од Управата на скопскиот клуб минал низ период на лично преиспитување. Потоа ја прифатил затоа што одлучил дека не така едноставно треба да го остави неколку децениското вложување во одбојката.

-Спортот преку одбојката, како дисциплина, е дел од мојот живот. Во спортот зачекорив на 14 годишна возраст. Повозрасните велешани паметат што претставуваше ОК „Борец“ како за градот така и за републиката во рамки на екс Југославија . Јас лично знам затоа што станав дел од овој клуб на 14 годишна возраст. Тоа едноставно не исчезнува од ниту еден спортист што облекол дрес и заиграл на терен на спортска сала, рече Јованче Манасков.

Манасков со своите соработници и сопственикот на клубот Горан Јањевиќ – Јанта

За него дополнителна мотивација во понудата на ОК „Јанта Волеј“ од Кисела Вода била првата позиција, поточно прв тренер на екипата. Во моментот кога Манасков застанал на кормилото на ОК „Јанта Волеј“ екипата се наоѓаше на втората позиција на табелата со два порази. И двата од првопласираниот ОК „Вардар 2019“ од Скопје.

Манасков додаде дека старот го проектирал скромно, клубот да освои барем една титула. Како течело  првенството апетитите се зголемувале. Особено по освојувањето на Купот на Одбојкарска Федерација на Македонија.

Манасков ги советува одбојкарките на ОК „Јанта Волеј“ на решавачкиот натпревар за титулата

-Во полуфиналето, среде Струмица, ја совладавме домашната екипа на ОК „Струмица“со 3:1. Следниот ден со ист резултат, во истата сала, беше совладан и ОК „Вардар 2019“ од Скопје. Тоа е екипа против која до тогаш немавме победа со што го подигнавме Куп пехарот за првпат во историјата на постоењето на клубот. Веќе следната недела започна и борбата за титулата. Во полуфиналето како второ пласирана екипа се сретнавме со трето пласираната екипа на ОК „Струмица“ и со две победи дома и во гости се пласиравме во финалето за титулата државен првак.Таму не чекаше повторно ОК Вардар 2019 од Скопје што како прво пласиран го победи четврто пласираниот ОК Работнички од Скопје. Финалето започна со предност во победи за Вардар со 1:0 поради подобар пласман во шампионатот, во натпревари подобар до три. Наредните два натпревари дома и во гости убедливо ги добивме и кога сите очекуваа и трета последователна победа и шампионски пехар, бевме дома поразени со 3:2 во сетови, со што се изедначивме 2:2 во победи, додаде Манасков.

Пред почеток на натпревар на ОК „Јанта Волеј“

Неговиот тим последниот решавачки натпревар го игра на гостински терен и само по два дена.

-Игравме под огромен психолошки притисок од поразот, но, девојките храбро издржаа и после возбудливи пет сета, конечно го подигнавме и шампионскиот пехар. Постигнавме резултат 3 : 2  во победи и во сетови, преку два последователни исцрпувачки натпревари. Вистинско финале во кое уживаа сите вљубеници на одбојката преку преносите на МРТ 3 на сите полуфинални и финални натпревари, додаде Манасков.

Тој упати јавна и голема благодарност до неговиот почитуван  пријател, сопственикот на клубот, Горан Јаневиќ – Јанта за укажаната доверба, до соработниците Даниел Аврамски,  Никола Јаневиќ, како и  познатиот ракометар Сергеј Горбок. Најголемата благодарност сепак ја добија најзаслужните, девојките кои ги бранеа боите на клубот.

-Тие го оставија срцето на терен,изгинаа „машки”, беа нај присебни во одлучувачките моменти и покажаа игра со желба, срце и пред се со љубов, за успех, за победа. Затоа ги освоивме двете титули и бескрајно сум горд на сите нив, додаде Манасков.

Манасков на доделувањето на медалите

Манасков е поранешен одбојкарски репрезентативец, со 25 годишна кариера во повеќе клубови во земјава и во странство. Како одбојкар има освоено преку 20 медаљи и пехари. Активната спортска кариера ја заврши на 41 годишна возраст. Беше и играч и тренер. Како тренер е активен над една деценија.  

Само во последните три години направи пауза со цел професионално да се посвети на образовната институција ООУ Блаже Конески во Велес каде што е именуван за директор.

Убавка Јаневска

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.

8xbet คาสิโนออนไลน์888
8xbet
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ข่าวฟุตบอล
8xbet บาคาร่า
8xbet เว็บพนันออนไลน์เว็บตรง
บอลไทย U23
แทง บอล เดี่ยว
ข่าวบอลอังกฤษ
การคาดการณ์การแข่งขัน
8xbet คาสิโนสด
คะแนน ผล บอล สด 888
พัทยาสปอร์ต
ข่าวกีฬาเขตร้อน
ผลบอลสดวันนี้
ดูบอลสด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ราคา บอล ภาษา ไทย
8xbet แจกเครดิตฟรี 1000บาท
ไทยล่าสุดฟุตบอลยุโรป
ดูบอลออนไลน์888
โปรแกรม ฟุตบอล ไทย วัน นี้
8xbet
888 ผล บอล สด ภาษา ไทย
8xbet-สล็อตแมชชีน
ถ่ายทอดสดฟุตบอลวันนี้
ดูการแข่งขันฟุตบอลออนไลน์
วันนี้ล่าสุดฟุตบอล
ดูบอลสด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
กษัตริย์สปอร์ต
เว็บข่าวกีฬา
ข่าวกีฬา ข่าวฟุตบอล
ดูบอลสด
ผล บอล ไทย 888
ฟุตบอลไทยล่าสุด
บอล วัน นี้ บ้าน ผล บอล
ผลบอลสดไทย
ผล บอล สด 888
อัปเดตข่าวบาดเจ็บ ล่าสุด
ผล บอล สด ตาราง คะแนน
ดูฟุตบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ผลการแข่งกัน
8xbet
ตาราง บอล สด ไทย
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสดวันนี้
8xbet
ข่าวกีฬาสดใหม่
Sport Live News
8xbet สล็อตออนไลน์
8xbet คาสิโนสด
meta789 สถานีข่าวกีฬาฟุตบอล
การเดิมพัน 8xbet
ผล บอล ไทย สด
8xbet
8xbet - หน้าแรกการเดิมพันออน
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอล ดูบอลสด
8xbet เข้าสู่ระบบ
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet คาสิโนสดไทย
8xbet
ดูบอลสด วันนี้ HD ครบทุกคู่
ข่าวกีฬาวันนี้
8xbet คาสิโนถูกกฎหมาย
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
คะแนนฟุตบอล และข่าวสาร
8xbet
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ฟุตบอล
บอลไทย U23
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก
TNS Thai Sport
ตก็สามารถดูบอลออนไลน์ได้ทันที.
8xbet
พนัน บอล สด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ตารางบอล
แพลตฟอร์มการเดิมพันชั้นนำของเอเชีย
ข่าวกีฬาวันนี้
เว็บไซต์รวมกีฬาและภูมิศาสตร์มนุษย์ของประเทศไทย
ฟุตบอลวันนี้ ถ่ายทอดสด
ผล บอล ไทย สด
โปรแกรม บอล ไทย u23
8xbet ออนไลน์
8xscore
ข่าวฟุตบอล
8xbet คาสิโนออนไลน์อันดับ1
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
บอล สด 888
8xbet
สกายสปอร์ต
การดำเนินชีวิตที่เทคโนโลยี
ดูบอลออนไลน์ ไม่กระตุก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
สำหรับคอกีฬาอย่างคุณไม่ควรพลาด
8xbet สโมสรกีฬาออนไลน์และคาสิโน
คาสิโนออนไลน์ 8xbet
ไฮไลท์ฟุตบอลตารางบอล
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผลบอลสดวันนี้
ฟุตบอลต่างประเทศ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอลสดฟรี
ดูบอลฟรี android tv รองรับทุกระบบ
ข่าวฟุตบอลไทย
ข่าวฟุตบอลล่าสุด
8xbet เว็บคาสิโนสด
บอลไทย ตารางแข่ง
Nuru Sports Club
ดูฟุตบอลออนไลน์
8xbet เว็บบาคาร่าออนไลน์
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
วันนี้ล่าสุด
Sunshine Sports
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
และกีฬาอื่นๆ
ผลบอลเมื่อคืน
8xbet เครดิต ฟรี
สารานุกรม
8xbet
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสด
แทง บอล ขั้น ต่ํา
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด ลา ลิ กา
บอลไทย
ตารางบอลล่าสุด
พรีเมียร์ลีก
ผลบอลผลบอลสด
โปรแกรม บอล
ข่าวการแข่งขันฟุตบอล
เว็บดูบอลออนไลน์ที่จะช่วยให้คุณ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูทีวีออนไลน์
8xbet คาสิโนบาคาร่า
ดูบอลสด
การคาดการณ์การแข่งขันอ
ได้เครดิตฟรี 100 บ
โปรแกรม ถ่ายทอด ฟุตบอล สด
อัปเดตข่าวฟุตบอล ล่าสุด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ฟุตบอลเชลซีถ่ายทอดสด
วิธีแทงบอลในเว็บ
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
แทง บอล ออนไลน์ ยัง ไง
อัตรา แทง บอล
พนัน บอล สด
รวมข่าวฟุตบอล ผลบอล
ผลบอลสด7m888
8xbet การพนันออนไลน์
ข่าวกีฬา
ผลบอลสด
8xbet คาสิโน มีอะไรบ้าง
ฟุตบอลทีมชาติไทย
ตาราง ฟุตบอล ทุก ลีก
แทง บอล คือ อะไร
ตาราง คะแนน พรีเมียร์ ลีก
โปรแกรมถ่ายทอดสด
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา
บอล พรีเมียร์ ลีก
คะแนน บอล สด
ผลฟุตบอล
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
ข่าวกีฬาออนไลน์
ไฮไลท์ฟุตบอล
Sports Around Thai
8xbet เครดิตฟรี50 แทง บอล
ไฮไลท์ฟุตบอล
สล็อตออนไลน์
กีฬาต่างประเทศ ผลบอล
เดิมพันแมนเชสเตอร์ซิตี้
ผลบอลสด888
8xbet คาสิโนออนไลน์เว็บตรง
ไฮ ไล ท์ แมน ยู ล่าสุด
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด
เว็บไซต์เดิมพันกีฬาที่ดีที่สุด
ดูบอลออนไลน์
เดิมพันกับ 8xbet
วิเคราะห์บอล
8xbet
8xbet คาสิโนออนไลน์ที่ดีที่สุดในเมืองไทย คา
ข่าวกีฬาวันนี้ ล่าสุด
ดูฟุตบอลออนไลน์
ดูบอลสดไทย
8xbet สล็อตแมชชีน
พนัน บอล สด
ข่าวบอลพรีเมียร์ลีก
แม็กกี้ สปอร์ต
8xbet
ข่าวกีฬา ล่าสุด
4U Sports Thai
8xbet คาสิโนพรีเมียม
ข่าวกีฬาล่าสุด
ผลบอลสด888 บอลพรุ่งนี้
เกมสล็อต 8xbet
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผล บอล สด 365
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet
กีฬาแห่งประเทศไทย
8xbet
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ข่าวกีฬาไทย 24
สล็อตออนไลน์เว็บตรงไม่ผ่านเอเย่นต์ PG SLOT99
ผล บอล สด sbobet
เว็บโป๊กเกอร์ออนไลน์ ที่ pokerthai99
ผลบอลสด
ฟุตบอลไทยวันนี้ช่องไหน
อัตรา แทง บอล วิเคราะห์บอล
รายการ บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ทีเด็ดบอลวันนี้ 4 คู่ผลบอลสด
ตารางบอลวันนี้ ทุกลีก ภาษาไทย
ดูวิเคราะห์บอลวันนี้
ไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสดไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสด ช่อง ไหน
โปรแกรม พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ถ่ายทอด สด
เช็ค ผล บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ
888 ผล บอล ผล บอล สด