АМСМ: Во прекин сообраќајот на патот Струга – Дебар поради сообраќајка

Објавено на 8 декември, 2022 во 09:19

На 08.12.2022 година од 07:45 часот на регионалниот пат Струга – Дебар кај с.Луково, поради случена сообраќајна незгода сообраќајот е во прекин во двата правци.

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по наместа влажни коловози. Врнежи од слаб дожд се бележат на планинскиот превој Буково.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини од македонска страна нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Патниот правец Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица е затворен за сообраќај од 01.11.2022 за сите видови возила.

Дума.мк

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.