Изминатото деноноќие произведени 17.532 MWh електрична енергија

Објавено на 19 декември, 2022 во 11:00

АД ЕСМ на 18.12.2022година произведе 17.532 MWh електрична енергија, со што целосно ги задоволи потребите на домаќинствата и малите потрошувачи.

Во Термоелектраните произведени се 13.167 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени се 4.365 MWh.

Во изминатото деноноќие преку ЕСМ Продажба набавени се 850 MWh електрична енергија. Тоа е електрична енергија наменета за болници, градинки, училишта, јавни претпријатија, капацитети од прехранбената индустрија и објекти од виталната инфраструктура во државата.

Податоците се преземени од Диспечерски извештај на АД ЕСМ за 18.12.2022 година

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.