После завршувањето на истрагата ќе одлучам дали ќе поднесам оставка, вели Филипче

Објавено на 9 септември, 2021 во 17:57

Министерот за здравство, Венко Филипче попладнево изјави дека од одговорноста за пожарот во ковид-болницата во Тетово не бега и ќе чека да заврши истрагата, по што ќе се произнесе дали ќе поднесе оставка од функцијата.

-Во моментов е потребно менаџирање. После завршувањето на истрагата ќе одлучам дали ќе поднесам оставка. Оставам да ги почекаме официјалните резултати, информира Филипче.

Тој додаде дека болниците во земјава се безбедни.

-Конструкцијата и инсталациите се присутни. Во сертфикатите имаме за огноотпорност и АТС, за секое парче кое таму е вградено. Сите податоци ги имаме во документите и ќе ги доставиме до јавноста, вели министерот.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.