Во Италија можете да изнајмите цело село – за само 7,5 евра по лице

Објавено на 11 јануари, 2023 во 10:31

Еден од најнеобичните огласи за недвижен имот објави агенцијата Group Accommodation, а тие нудат да изнајмат цело село во Италија. Поточно, целото средновековно село во централна Италија – Петритоли, може да биде ваше за 1.500 евра. Селото може да прими од 50 до 200 луѓе, па ако се пресметаш, ти требаат 7,5 евра по човек.

На влезот во градот ве очекува порта од 15 век.

Историското село има кули, тесни асфалтирани улици, барокен театар, римски визби и прекрасен замок со 37 спални соби, девет кујни, ресторан и 19 бањи, пишува Index.hr.

Во рамките на замокот има два отворени базени со тераси за сончање кои нудат панорамски поглед на целата област.

Освен во замокот, гостите можат да престојуваат и во самото село во шармантни традиционални куќи.

Гостите можат да го посетат театарот, печатницата Фабијани од 18 век, манастирот од 17 век, неколку пицерии, паркови и винарски визби.

Во Пјаца Рока се наоѓа типична граѓанска кула, од чија кула можете да уживате во прекрасен поглед на околината.

Манастирот „Delle Clarisse“, кој е седиште на Градското собрание, и блиската црква Света Кјара биле изградени помеѓу 16 и 17 век. Градското собрание има и две постојани изложби: едната е за Втората светска војна, а другата е колекција на детски цртежи од целиот свет.

Дума.мк

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.