Кои се придобивките од чување домашно милениче?

Објавено на 25 мај, 2021 во 11:40

Психолозите веруваат дека грижата за животните ги смирува и ги прави луѓето среќни, особено кога станува збор за кучиња и мачки кои покажуваат голема приврзаност кон нивниот сопственик. Исто така, крзнените миленичиња можат да бидат добри за здравјето.

Децата кои имаат миленичиња развиваат чувство на одговорност и грижа за другите уште од рана возраст. Домашните миленици бараат постојана грижа и внимание, и тие се целосно зависни од луѓето, кои ги хранат, забавуваат и обучуваат. Затоа грижата за домашно милениче го учи детето на емпатија и чувствителност. Со учење како да се грижи за друго битие, детето ќе научи подобро да се грижи за себе.

Заедно со одговорноста, со миленичето детето исто така ја зајакнува самодовербата. Кога децата се успешни во грижата за домашното милениче, тие се горди на себе и се чувствуваат добро. За возврат, нивната самодоверба расте.

Многу научни студии покажаа дека децата кои растат со миленичиња имаат помала веројатност да развијат алергии и астма. Изложени на влакна од животни, децата го зајакнуваат имунолошкиот систем и имаат дури двојно помала веројатност подоцна да развијат силна алергија.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.