Мока оранж! Напиток кој ќе ве стопли во студените денови

Објавено на 15 февруари, 2022 во 10:50

Доколку сакате пијалок како од кафуле, тогаш ви предлагаме сами да си направите мока оранж..

Состојки:

две рамни лажици какао
30 мл врела вода
15 гр еспресо кафе
200 мл млеко
лажичка шеќер
портокал

Подготовка:

Истурете какао и топла вода во шолја и соединете ги со лажица за матење. Додадете еспресо кафе и засладувач.

Излупете го портокалот, ставете го во тенџере, прелијте го со млекото, почекајте да се загрее.

Низ цедалка сипете го млекото во шолјата и сè изматете со миксер.

Пријатно!

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.