Моќен напиток кој ја поправа крвната слика и ја враќа енергијата

Објавено на 15 јуни, 2021 во 10:52

Ако често се чувствувате малаксано и ви треба доза на енергија, вклучете го овој напиток во вашата исхрана за да ви помогне да се опоравите. Недостаток на енергија често е резултат на анемија што можете да ја победите со помош на цвекло, моќна храна што го претвора ова смути во вистинска мала енергетска бомба.

Не плашете се од земниот вкус на свежо цвекло, што на многумина не им се допаѓа, бидејќи ќе биде маскиран од други намирници кои се во пијалокот. Сочните цреши, малини, слатката банана и лимон ќе се погрижат за финиот вкус на смутито што ќе се погрижи вашето тело повторно да биде во форма.

Состојки за 1 – 2 лица:

– половина банана

– 1 мало свежо цвекло

– 1 грст цреши

– 1 грст малини

– 1 мал морков

– сок од половина лимон

– 200 мл ладна вода

Во блендер или машина за смути, исечете банана, додадете го измиеното цвекло на коцки, измиени малини, цреши без коски, моркови исечени на помали парчиња, лимон и вода. Измешајте сè добро додека не добиете хомоген пијалок. Ако сакате да го оладите дополнително, додадете неколку коцки мраз и пијте додека е свежо.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.